Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar – Maggie O’Farrell

Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar, Maggie O’Farrell’ın okuduğum ilk kitabı ve sanırım son kitabı olacak. Büyük beklentilerle ve müthiş bir heyecanla başladığım kitap, beni öylesi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı ki kitabı bir daha hatırlamamak üzere, hemen aklımdan silmişim. Bu yazıyı da o yüzden günler sonra yazıyorum. (Instagram paylaşımıma beğeni gelmese, yine hatırlamayacaktım.)

Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar, Londra’yı kasıp kavuran bir sıcaklık döneminde geçiyor. Ne yağmur yağıyor, ne rüzgar esiyor. Yazları Türkiye’nin güneyini aratmayan bir sıcaklık söz konusu ve Londra’da kimse buna alışık değil. Su da yetersiz olduğundan insanlar hafiften kişilik değişiklikleri göstermeye başlıyorlar. Böylesi bir ortamda İrlandalı hayli vasat bir ailenin hikayesini dinliyoruz. Üç çocuklu, ev hanımı bir anne, işinde gücünde emekli sıradan bir baba, disleksi hastası bir kız çocuk, annesine hayran ve alkış delisi diğer kız çocuk ve biraz fazla hassas erkek çocuk. Ailemiz bundan ibaret. Bir de tabi her birinin özel ve gayet sıkıcı kendi hikayeleri var. Karakterler ve hikayeleri o kadar vasattı ki hiçbirine bir damla bile olsa yakınlık hissedemedim. Bana da ayrı bir kuraklık yaşattı yazar anlayacağınız. Bir de kitap boyunca haydi artık bir şeyler olsun diye beklerken, olanların sadece gayet ucuz Türk dizilerindeki uzun bakışma sahnelerine dönmesi de hiç yardım etmedi. Neyse konudan sapmayayım. Ailenin babası bir gün evden çıkıp gidiyor, geri dönmüyor. Dört bir tarafa yayılmış aile bireyleri, tüm küslüklerine ve kavgalarına rağmen bir araya geliyorlar. Babalarının nerede olduğunu anlamaya çalışırken bir sürü aile sırrını ortaya çıkarıyorlar. Biraz kavga edip bunu da sineye çekiyorlar. Yani hiçbir şey olmuyor. Açıkçası, kitap hakkında yazarken bile sıkıldım. Okumayın derim. Yine de merakınıza yenik düşerseniz ve İrlandalı yazarlar okumak peşindeyseniz diye aşağıda tipik paylaşımları bulabilirsiniz. Sabırla!

Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar - Maggie O'Farrell

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar – Maggie O’Farrell

Gretta’nın ailesine düşkünlüğüyle bilinen kocası Robert, bankadaki parasını çektikten sonra ortadan kaybolur. Ailenin yetişkin çocukları annelerine destek olmak ve babalarının izini sürmek için bir araya gelirler fakat arayışlarının önünde bir engel vardır: Hastalık hastası Gretta’nın dengesiz ruh hali. Robert’ı aramak için çıktıkları yol, yıllanmış birtakım aile sırlarına dek uzanacaktır.

İrlandalı yazar Maggie O’Farrell, altıncı romanında günyüzüne çıkmak için sabırsızlanan gerçeklerin yarattığı sancıyı Londra’ya musallat olan bir sıcak hava dalgası atmosferinde anlatıyor. Yazarın sıcak dili ve özellikle karakter geliştirme konusundaki mahareti okurun ilgisini kitabın sonuna kadar üst seviyede tutuyor.

Sararan otlardan kuruyan dallara, gölgelere devrilmiş kedilerden banyoya hasret kuşlara… Yeniden hayat verecek serin bir yağmuru sabırla bekleyen hemen herkesin seveceği, insanı canlandıran ve sevdiklerine daha sıkı sarılmasını sağlayacak bir anlatım.

Menüye dön