Cees Nooteboom – Mokusei!

Cees Nooteboom uzun zamandır okumak istediğim ancak bir türlü fırsatını bulamadığım bir yazardı. A’dan Z’ye Sel sayesinde nihayet okuyabildim! Beklediğimden çok daha fazlasını bulduğum bir kitap oldu Mokusei!. Cees Nooteboom ise zevkle okuyacağım yazarlar arasındaki yerini aldı bile. Hani bazı yazarlar vardır, arkadaşınız olsa çok iyi anlaşacağınızı ve saatlerce muhabbet edebileceğinizi düşünürsünüz, Cees Noteboom da onlardan biri oldu benim için.

Mokusai Cees Nooteboom

Cees Nooteboom ve aşk

Japonya ve Japon kültürünü benim kadar seviyorsanız siz de bu küçücük kitabı en az benim sevdiğim kadar seveceksiniz demektir. Kimonolardan Fuji Dağı’na, Kyoto’dan özenli bahçelere kadar küçük küçük Japonya’yı okuyacaksınız biraz. Japonya hakkında turistik kitaplar okumak yerine ülkeyi böyle romanlardan okumak hoşunuza gidiyorsa hemen alın derim, hiç düşünmeyin. Aynı zamanda Cees Nooteboom’un insanı hemen sarıveren cümlelerinde müthiş bir aşk hikayesi de okuyacaksınız. Özellikle yabancı birine aşık olduysanız kitabın sizin için yazıldığını bile düşünebilirsiniz. Kültürler arasındaki farkla iki insanın arasındaki sonu olmayan aşkın aslında başlamadan bitmesi hemen gözünüze çarpacak. Yine de aşık olmayı seçeceksiniz siz de kitabın insan mı insan karakteri Arnold Pessers  gibi. Kendinizi bu hikayenin hiçbir yerinde göremeseniz bile Cees Nooteboom’un sade ve akıcı anlatımıyla kendinden geçercesine aşık olan bir adamı okuyacaksınız. Bu da inanın her defasında insanı büyüleyen bir şey ne de olsa… Keyifle!

Mokusai Cees Nooteboom

Kitabın ilk cümlesi: “Henüz genç, otuzlu yaşlarının başında, Hollandalı olduğu görünüşünden hemen anlaşılan fotoğrafçı, Ginza’da dükkan ve eğlence yerleriyle dolu kalabalık bir caddede yürümekteydi.”

Sel Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cees Nooteboom – Mokusei!

Hollandalı fotoğrafçı Arnold Pessers, Japon bir modelin Fuji Dağı’nın önünde resmini çekmek için Tokyo’ya gider. Kendisine poz vermesi için seçtiği Japon modelle tutkulu bir aşk yaşar. Batılı bir adam ile Japon bir genç kızın sıradan aşkından öteye taşınır ilişkileri. Pessers, güzel kokulu bir Japon çiçeğinin adını verdiği sevgilisiyle yaşadıklarının ışığında mekân, fotoğraf, dil, doğa, Batı, Doğu, sanat ve felsefeye farklı bir pencereden bakmaya başlar.
Hollanda’nın en tanınmış yazarlarından Cees Nooteboom, Mokusei!’de tutkuyu sözcüklere dökerken aynı zamanda bir aşk öyküsünün çerçevesinde uygarlıklar, sanat ve edebiyat üzerine incelikli ve derin gözlemler sunuyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön