Can Almanak 2015 – Sansürsüz Kültür Sanat Yıllığı

Can Almanak 2015 bu senenin en iyi işlerinden biri! Yılın son günlerinde 2015’te Türkiye’de ve dünyada neler olduğunu hatırlamak, yaşanılanları anmak ve kaybettiklerimizin ardından bıraktıklarını okumak için eşsiz bir kaynak olmuş. İlk sayfasından son sayfasına kadar dolu dolu bu eşsiz kitap ülkemizdeki kocaman bir boşluğu dolduruyor. Ellerinize alır almaz ne denli güzel bir kitap olduğunu anlayacaksınız ama ben yine de bir şeyler söylemek istiyorum!

can almanak 2015

Can Almanak 2015 daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraf ve makaleler içeriyor. Özellikle fotoğraflara hayran kalacaksınız; unuttuğunuz her şeyi bir anda aklınıza getiriverecek. Etrafınızdaki insanlarla hemen paylaşmak isteyeceğiniz anları hatırlatacak size. Bir sene içinde ne çok şey olmuş, ne çok şey kaçırmışım derken buldum kendimi. Mesela ben Fikret Şeneş’in kim olduğunu, hangi şarkıları yazdığını bilmiyordum. Bir anda bir şeyi keşfetmenin sevinciyle aynı anda onu kaybetmenin hüznünü yaşadım. Yaşar Kemal’i görünce gözlerim dolu dolu oldu da Ahmet Ümit’in yazdıklarını okuyunca yaşlar akıverdi. Kazandığımız ödüllerden, keşfedilen lahitlere, sergilerden festivallere kadar birçok şey yer alıyor Can Almanak’ta. Olmazsa olmaz bir kitap çıkmış ortaya anlayacağınız.

Yeni yıla girerken eminim hediye alışverişiniz de artmıştır. Hala kime ne alacağınıza tam olarak karar veremediyseniz Can Almanak alın derim. Kendinizi de unutmayın ve mutlaka edinin bu almanaktan. Gelecek yıllarda da bu müthiş halini koruyarak yayınlanmasını dilerim bu kitabın. Keyfini çıkarın!

can almanak 2015

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Can Almanak 2015 (Sansürsüz Kültür Sanat Yıllığı) – Kolektif

2015 Yılında Kültür-Sanat Dünyasında Yaşananlar:

Sokakta, vapurda, her yerde sanata özgürlük. “Siz Newroz diyorsunuz, biz Nevruz diyoruz, sıkıntı o mu?” Savaşın yıkıcılığında sanat. Mimar Sinan’ın dehası daha fazlasını hak ediyordu. Mandaladan mandalina kokuluya Küçük Prens. Saray mimarının mezar taşı şantiyeden çıktı. Müzeyyen Senar: Şimdi kim meydan okuyacak günahlara? Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sinema desteklerinde rekor. İstanbul’da “Tuzlu Su” üstüne düşünceler. Ömrüne sığmayan, hikâyesi bitmeyen adam Aziz Nesin. “Hep birlikte kırılan ne varsa tamir edeceğiz.” Kendi kendini göreve atadı. “Final için film yapılmaz.” “Kötü çocuğa” büyük ödül. Metin Akpınar’dan Zeki Alasya’ya veda.

 Can Almanak 2015 vazgeçmemek, teslim olmamak için hazırlandı. İnsanın kültüre, sanata ilişkin emeklerinin bu gürültüde duyulmaz bir sese, kaosun içindeki bir başka gürültüye dönüşmesine izin vermemek için. Sanatın sesi hafızamızdan silinmesin.

Menüye dön