By Night the Mountain Burns – Juan Tomás Ávila Laurel

By Night the Mountain Burns Ekvator Ginesi’nden çıkıp dünyaya sesini duyurabilen ikinci kitap. Hayli acımasız bir diktatör tarafından yönetilen ülkeden kitaplar okuyabilmek büyük şans diye düşünüyorum. İyi ki risk alan yazarlar, çevirmenler ve yayınevleri var!

Juan Tomás Ávila Laurel, 1966 yılında Ekvator Ginesi’ne bağlı Annobón adasında doğdu. By Night the Mountain Burns yazarın bu adadaki anılarına dayanıyor. Anlatıcımız masum bir çocuk ve olanları sözlü hikaye anlatımı tekniği ile anlatıyor. Dolayısıyla kendini yer yer tekrarlıyor. Yine de yazarın kendine has, işlenmemiş dili kitaba çok şey katıyor.

By Night the Mountain Burns

Annobón adasının fakir sakinlerini ve onların açlık, batıl inanç ve doğal afetlerden dolayı çektiği acıları anlatıyor bu kitap. Bu esnada elbette ülke ve etrafındaki komşuları hakkında çok şey öğreniyoruz. Yaşananları hayli zevki ve her şeyi sorgulayan bir çocuğun gözünden okumak hayli farklı bir deneyim doğrusu.

Ada sakinlerinin batıl inançlar yüzünden kadınlara çektirdiklerini okumak hiç kolay olmasa da, sonraki sayfalarda ne olacağını öğrenmek istediğimden kitabı elimden bırakamadım. Balık az olduğunda, hastalıklar baş gösterdiğinde yaşananlar bir yetişkinin gözünden anlatılsa bu kadar etikleyici olur muydu bilmiyorum. Bazı sahneler öylesine kazındı ki beynime, uzun süre unutabileceğimi sanmıyorum.

Ekvator Ginesi’nde bir adada geçen bir hikayenin beni böylesine etkileyeceğini hiç beklemezdim doğrusu. Farklı ülkelerin edebiyatını okudukça dünyanın ne kadar küçük ve insanların ne kadar birbirine benzer yaratıklar olduğunu daha iyi anlıyorum.

And Other Stories’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: By Night the Mountain Burns – Juan Tomás Ávila Laurel

By Night the Mountain Burns recounts the narrator’s childhood on a remote island off the West African coast, living with his mysterious grandfather, several mothers and no fathers. We learn of a dark chapter in the island’s history: a bush fire destroys the crops, then hundreds perish in a cholera outbreak. Superstition dominates, and the islanders must sacrifice their possessions to the enraged ocean god. What of their lives will they manage to save? Whitmanesque in its lyrical evocation of the island, Ávila Laurel’s writing builds quietly, through the oral rhythms of traditional storytelling, into gripping drama worthy of an Achebe or a García Márquez. 

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön