Büyülü Nisan – Elizabeth von Arnim

Büyülü Nisan özellikle Nisan ayında okumak için beklettiğim bir kitaptı. İyi ki Nisan’ı beklemişim okumak için yoksa kitaptan fışkıran güneş ve mutluluk beni kıskançlıktan çıldırtabilirdi. Elizabeth von Arnim’in en popüler romanı olan bu kitap, kendini biraz olsun iyi hissetmek isteyen herkesin çok hoşuna gidecek bir kitap.

Büyülü Nisan hem biraz yaz kitabı hem de biraz “feel good” kitabı. Ancak bunlarla kalmıyor, aynı zamanda iyi bir edebi kitap olmayı da başarıyor. Birbirini hiç tanımayan ve birbirinden değişik dört farklı kadının İtalya San Salvotore’de bir şatoda Nisan ayını geçirmelerini anlatıyor kitap. San Salvotore’nin mis gibi havası, birbirinden güzel kokan çiçekleri, deniz manzarası, rahatlığı ve insana kendini iyi hissettiren bin bir türlü özelliği ile kadınların değişimlerini izliyoruz. Londra’nın iç karartıcı havasından sonra baharın tüm güzelliğiyle her yeri çevrelediği San Salvotore kitaptaki karakterleri etkilediği kadar beni de etkiledi. Kitabı okurken sık sık ara verip çiçek fotoğraflarına baktım ve İtalya’daki küçük ve sevimli şatoları araştırdım. Her karakterde kendimden biraz bulup, onlarla yavaş yavaş değişmeye başladım. İnsanı iyi hissettiren bir kitap bu. Özellikle hafta sonu sessiz sakin bir yerlere kaçacaksanız bu kitabı da yanınıza alın derim. Yoksa güneşin tüm güzelliğiyle evinize dolduğu bir köşede de keyifle okunur elbette. Siz yine de belki küçük bir buket çiçeği vazonuza yerleştirmek isteyebilirsiniz. Keyifle okuyun!

Elizabeth von Arnim büyülü nisan
Kitabın yurtdışı kapakları o kadar hoş ki insanın İmge’ye şikayet mektubu yazası geliyor…

İmge Kitabevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Büyülü Nisan – Elizabeth von Arnim

Londra’da yağmurlu ve iç karartıcı bir Şubat günü, gittikleri kadınlar kulübünde karşılaşan Bayan Wilkins ve Bayan Arbuthnot The Times’ın kişisel ilanlar sütununda, İtalya’da Nisan ayı için kiraya verilmiş küçük bir ortaçağ şatosuyla ilgili ilanı okudukları zaman kendilerini birdenbire göz kamaştırıcı düşler içinde bulurlar. Yaşayacakları bütün zorluklara karşı, şatoyu kiralayıp birlikte bir aylık tatile çıkmaya karar verirler. Verdikleri bir gazete ilanı aracılığıyla, kiraya ve tatillerine ortak olmak üzere Lady Caroline ve Bayan Fisher’i bulurlar. Londra’da o güne değin içine hapsolup kaldıkları boğucu yaşantının ve kendilerini tam anlamıyla birer tutsağa çeviren bunaltıcı gündelik ilişkiler ağının karşılarına çıkardığı zorlukları başarıyla atlattıktan sonra San Salvotore’un büyülü atmosferine, mor salkımlara, denizin ve güneşin tılsımlı dünyasına ve bir aylığına kiraladıkları gizemli şatoda yaşayacakları beklenmedik değişimlere doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. BBC tarafından filme alınan Büyülü Nisan Arnim’in başyapıtlarından sayılmaktadır.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön