Büyülü Çember – Susanna Tamaro

Büyülü Çember Susanna Tamaro‘nun okuduğum ilk çocuk kitabı oldu ve açıkça belirtmem gerekirse yazarın çocuk kitaplarını daha çok seveceğimi düşünüyorum. Çocuklar için bulunmaz kitaplardan biri bu! İçinde hayvanlar, macera, dostluk ve en önemlisi de doğa sevgisi var. Yazarın doğa sevgisi kitaplarından taşıp çocukların o kocaman kalplerine bir güzel yerleşecek, işte tam da bu yüzden çocuk kitaplarını çok seviyorum!

Büyülü Çember - Susanna Tamaro

Büyülü Çember, sokağa bırakılan bir bebeğin bir kurt tarafından büyütülmesiyle başlıyor. Bu değişik aile şehirde kocaman bir parkın içinde “Büyülü Çember”de yaşıyor. Büyülü Çember’in içine insanlar girmeye çekiniyor, çünkü parkın bu kısmı içinden değişik sesler gelen bir ormandan oluşuyor. Ancak birgün her şey yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Çember büyülü olmaktan çıkıyor, beyni yıkanmış açgözlü insanlar ormanı yok etmeye başlıyor. Ancak her şeye rağmen, doğanın dilinden anlayan insanlar varlıklarını sürdürdüğü için bir umut var! Karakterlerine de, konusuna da hayran kalınacak bir çocuk kitabı bu. Mutlaka okuyun, okutun!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “‘Konserve açacakları, İki Ayaklılar, yani insanlardır.’
‘Peki neden onlara konserve açacağı diyorsun?’
‘Çünkü bizim beceremeyip de onların bildiği tek şey konserveleri açabilmektir de ondan. Eğer sen de kapalı bir tonbalığı konservesi bulsan işin önemini anlardın.'”
“‘Siz fareki köyün kavalcısı masalını biliyor musunuz?’ diye yanıtladı onu Amalia.
‘Miyav, elbette. Tüm fareleri kavalıyla yuvalarından çıkartabilen şanslı adam. O kavalın bende olması için neler vermezdim ki.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Büyülü Çember – Susanna Tamaro

Bir yıldız kaydı ve düştüğü yerde Büyülü Çember oluştu. Sonra da…

Rick küçük bir çocuk; annesi Guendy ise uzun sivri kulaklı, tüylü kuyruklu bir kurt. En yakın arkadaşı Ursula’ya gelince, o da Rick’in tüm sorularına bıkıp usanmadan cevap veren yaşlı ve bilge bir maymun. Rick, Guendy, Ursula ve tüm dostlarının uyum içinde yaşadıkları, kentin ortasındaki parkın içinde gizlenmiş bir evleri var: Büyülü Çember.

Bir gün çember yok oluyor ve Rick ile dostları insanların betonlarla kaplı dünyasıyla karşı karşıya kalıyor. Çok merak ettiği “Mutluluk neydi?” sorusunun cevabını da kendi tecrübeleri ile öğreniyor Rick.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 8, 9, 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön