Büyüleyici Bağırsak – Giulia Enders

Büyüleyici Bağırsak, bağırsak sağlığı ile ilgilenen herkesin severek okuyacağını düşündüğüm kitaplardan biri. Özellikle bağırsaklar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız ve konuya dair bir başlangıç kitabı arıyorsanız buldunuz diyebilirim. Hayli genç olmasına rağmen oldukça anlaşılabilir ve bilgi verici bir kitap çıkarmış ortaya Alman doktor Enders.

Büyüleyici Bağırsak - Giulia Enders

Büyüleyici Bağırsak sindirim sistemimiz ve bağırsaklarımıza dair bolca bilgi barındırıyor. Elbette bunun yanında farklı bilgiler ve işimize yarayacak küçük ipuçları da veriyor. Sağlığıyla genel olarak ilgilenen her insan bağırsakların ikinci beynimiz olduğunu zaten biliyor. Tamam ama bu ikinci beynimizi nasıl besleyip, nasıl daha iyi çalışmasını sağlayacağız? Duygu halimizi etkileyen hormonları bakterilerin ürettiğinin farkında mıyız? Gerçekten ne yersek oyuz!

Bir de elbette probiyotikler ve antibiyotikler meselesi var. Ne kadar çok probiyotik yiyecek tüketirsek o kadar sağlıklıyız. Peki nedir bu probiyotik yiyecekler? (Sirkesiz(!) yapılan turşu ve ev yapımı katkısız yoğurt örnek olabilir.) Aslında bu kadar basit. Ah bir de, doktorların hiç düşünmeden reçetelere yazdıkları o antibiyotikleri de mümkün olduğunca almayalım.

Gerçek bir probiyotik turşu tarifi isterseniz de sizi şöyle alayım: Probiyotik lahana turşusu
Sağlığınıza biraz daha özen göstermek istiyorsanız da şu kitabı öneririm: Taş Devri Diyeti

Büyükada Yayıncılık’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Büyüleyici Bağırsak – Giulia Enders

Tam da sırasıymış gibi; konumuz bağırsak!

Organların arasındaki çirkin ördek yavrusu; bugüne dek insanlara rahatsızlık veren yegâne konu. Fakat bu rahatsızlık verici imajın değişmesine oldukça az kaldı. Aşırı kilo, depresyon ve alerji, bağırsak florasıyla son derece bağlantılı konular. Bunu sözlere dökmek gerekirse: Vücudumuzun kendisini daha iyi hissetmesini istiyorsak, daha uzun yaşamak istiyorsak ve amacımız daha mutlu bir yaşam sürmekse bağırsağımıza iyi bakmamız ve ona dikkat etmemiz şart. Bu konuda yapılan son araştırmalar da tam olarak bunu gösteriyor. Genç bir araştırmacı olan Giulia Enders da bu kitapta mizahi bir dil eşliğinde bu organın ne kadar karmaşık ve ne kadar büyüleyici olduğunu gözler önüne seriyor. Bu organ, vücudumuza ve ruhumuza giden yolda anahtar görevi taşırken bir yandan da arka kapıdan, bambaşka bir bakış açısından olaylara bakmamızı sağlıyor.

“Oldukça eğlenceli, sürükleyici ve öğretici bir kitap!”
-Taz-

Menüye dön