Büyük Sos Şöleni – Sevinç Uzcan

Büyük Sos Şöleni tatlı mı tatlı bir anne ve iki kızının ortaya çıkardığı çok hoş bir kitap. Ben yemek yapmaya başladığımdan bu yana neredeyse her yemeğimin yanına bir sos hazırlamayı ihmal etmem. İster makarna olsun, ister tavuk mutlaka bir sosum vardır köşede. Hiçbir şey bulamazsam da yoğurdun içine evdeki malzemelerden ne bulursam biraz karıştırıp, değişik tatlar yakalamaya çalışırım. Sos kanımca ağzının tadını bilenlerin sofrada aradıklarındandır. Bu kitap da yemeği zevkle yiyen her insanın hoşuna gidecek tariflerle dolu.

Büyük Sos Şöleni üç kitaptan oluşacak bir serinin ilk kitabı ve bu kitapta makarna sosları, salata sosları ve dip soslar yer alıyor. Genel olarak en çok yenilen üç sos bu ilk kitapta yer almış anlayacağınız. Dünyanın ünlü soslarından, bizim geleneksel tatlarımızın ilginç tariflerine kadar birçok sos tarifi bulacaksınız sayfalar arasında. Her tarifi ayrı ayrı denemek, tüm malzemeleri bir anda evinize toplamak isteyeceksiniz. Özellikle makarna seviyorsanız, kitaptaki püf noktaları da çok işinize yarayacak diyebilirim. Mutlaka göz atın derim. Afiyetle!

Büyük Sos Şöleni - Sevinç Uzcan

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Büyük Sos Şöleni – Sevinç Uzcan

Bu kitap bir anne-kız çalışmasıdır.

Yıllar boyunca, iki kızıyla, aynı projenin içinde, ortak bir heyecanı paylaşma hayali olan bir anneyle, böyle bir ekibin hevesli ve olmazsa olmaz birer üyesi olan iki kızının çalışması…

Bize göre mutfakta, sonsuz malzeme ve onların birbirleriyle sonsuz kombinasyonları vardır. Bu sonsuz kombinasyonun kapsadığı sos konusuysa derin, detaylı ve es geçilemeyecek kadar lezzetli bir konudur.

Büyük Sos Şöleni, kısaca, bir “Madem bulamıyoruz, o zaman kendimiz yazalım” kitabıdır.

Üç kitaplık “Soslar” dizimizin ilk kitabını makarna sosları, salata sosları ve dip soslara ayırdık. Hem dünyadan klasikleşmiş tariflere, hem kendi reçetelerimize yer verdik; hem önemli bulduğumuz bazı genel bilgileri hem de başarılı bir sos için gerekli püf noktalarını aktardık.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön