Bukalemunlar Kitabı – Jose Eduardo Agualusa

Bukalemunlar Kitabı ne yazık ki çok uzun zamandır kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplardan biri oldu. Nihayet Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni‘ne biraz daha özenme kararı aldığım için daha çok rahat edeceği okunmuşlar rafına geçebildi.  Angolalı yazar Jose Eduardo Agualusa, hayli ilginç bir kitap çıkarmış ortaya.

Bukalemunlar Kitabı, bir bukalemun tarafından anlatılan olaylardan oluşuyor. Yani insanların bir şeyler anlatmasından sıkıldıysanız bu güzelim hayvanı dinleyebilirsiniz. Bukalemun, doğduğu ve asla ayrılmadığı evde olanları anlatıyor. Evin sahibi, eve arada sırada orospular getiren, kitapları arasında sakin bir hayat süren bir albinodur; Felix Ventura. Bu ilginç adamın kendi gibi ilginç de bir mesleği vardır; o bir bellek satıcısıdır. Evdeki bukalemun tarafından durmadan izlenen Felix, insanlara yeni ve pırıltılı geçmişler satarak hayatını kazanır. Yeni geçmişler isteyen insanlar, Felix’e ödedikleri para karşılığında doğum belgeleri, eski fotoğraflar, kişisel bir aile geçmişi ve hikayeler alırlar. Bukalemun ise, evde olup biten her şeyi anlamakta, insanlarla empati kurabilmekte ve gülebilmektedir. Bir zamanlar insan olan bu hayvan, dünyaya tekrar geldiğinde kendini bir bukalemun olarak bulmuştur. Felix’in rüyalarına girdiğinde onunla insan şeklindeyken sohbetler etmeyi de ihmal etmez. Kitap, yer yer beni kendinden uzaklaştırmış olsa da, ilginç bir kitaptı. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Bukalemunlar Kitabı - Jose Eduardo Agualusa

Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bukalemunlar Kitabı – Jose Eduardo Agualusa

Kitapkurdu bir albino, güzel bir kadın, gizemli bir yabancı ve esprili tarzda konuşan bir kertenkele…
Felix Ventura sıradışı bir ticaret yapan bir albinodur; o, bellek satıcısıdır. El altından insanlara yeni geçmişler satmaktadır. Geçmişinden memnun olmayanlara, değişen toplum yapısıyla uyum sorunu yaşayanlara ve toplum içinde kendilerine iyi bir yer edinmek isteyenlere ‘mükemmel bir geçmiş’ uydurmaktadır.

Bir kertenkelenin ağzından mizahi bir dille anlatılan ve tümüyle özgün olan bu roman değişen zamanın değişen zamanın değişen insanlarına bukalemun gibi değişik renkler sunuyor.

“J. M. Coetzee ile Gabriel García Márquez’i birbirine karıştırırsanız, Portekiz’in bir sonraki Nobel Ödülü adayı José Eduardo Agualusa’yı elde edersiniz.”
Alan Kaufman, yazar

“Hiç kuşkusuz kendi neslinin en önemli yazarlarından biri.”
Antonio Lobo Antunes

“Değişen kimliklerin büyüleyici öyküsü.”
Kirkus

“Son derece özgün bir çalışma.”
The Independent

Menüye dön