Bugünün Diliyle Mevlana – A. Kadir

Bugünün Diliyle Mevlana herkese hitap edecek bir biçimde dilimize çevrilmiş bir kitap. Mevlana Celâleddin Rumi’nin 36 gazeli ve 8 rubaisi bulunan bu küçük kitabı herkese hediye etmek isteyecek, hayatınızda önemli olan herkesle paylaşmak isteyeceksiniz.

Bugünün Diliyle Mevlana - A. Kadir

Mevlana’nın ne kadar büyük bir şair olduğunu zaten açıklamama gerek yok sanıyorum ancak gördüğüm kadarıyla ülkemizde yurt dışında olduğu kadar kıymeti bilinmiyor. Amerika’da da Avrupa’da da yıllardır yoğun bir şekilde okunan şair, on binlerce insanın en sevdiği şairler arasında yer alıyor. Ben biraz geç olmakla birlikte tam zamanında keşfettiğimi düşünüyorum. A. Kadir’in çevirdiği bu kitap da Mevlana hakkında detaylı bir okumaya girişmeden, onun o enfes dünyasına girmek için enfes bir seçenek. Bugünün Diliyle Mevlana adı üstünde bir kitap. Diğer çevirilere kıyasla fazlasıyla rahat bir şekilde okunuyor ve kanımca anlamından pek de bir şey kaybetmiyor. Mevlana okumak için ayrıca bir sözlüğe ihtiyaç duymadan okuyabilirsiniz bu kitabı. Ben her akşam en az iki üç şiir okuyup öyle uykuya daldım. Bazılarını kardeşime ve eşime okudum, bazılarını da kendime tekrar tekrar okudum. Okudukça insanı mest ediyor Mevlana… A. Kadir ise kendi şiir kitapları da bulunan, Nazım Hikmet’le birlikte hapis yatmış değerlerimizden. Fırsatını bulduğum anda onun da kitaplarını okumayı planlıyorum çünkü çeviri bu kadar iyiyse kendi yazdıkları nasıldır görmek için sabırsızlanıyorum. Özetle, henüz Mevlana’ya çok aşina değilseniz onun dünyasına girmek için müthiş bir tercih olabilir bu kitap. Bundan sonrası zaten gelecektir. Keyifle!

İş bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bugünün Diliyle Mevlana – A. Kadir

A. Kadir, tasavvuf ehli, büyük şair Mevlânâ Celâleddin’in şiirlerini bugünün diliyle söylediği bu derlemede, günümüz okuyucusunun esas olarak şairin şiirlerinden zevk almasını, manevi dünyasının derinliklerine girmesini sağlamayı gözetiyor. Kitap, divan şiiri formunda yazılmış bu şiirlerin sadece günümüz diline aktarılmasını değil, bugünün diliyle ve şiir tekniğiyle yenilenmesini hedefliyor. Elinizdeki derlemede Mevlânâ’nın 36 gazeli ile 8 rubaisi yer alıyor. Mesnevî ile yüzyıllardır insanımızın manevi dünyasına seslenen Mevlânâ Celâleddin, A. Kadir’in bu özgün çalışmasıyla günümüz okuyucularına da tıpkı ilk yazıldıkları dönemdeki gibi, olanca tazeliğiyle seslenmeyi sürdürüyor.

Menüye dön