Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak – A. M. Homes

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak, Simay’ın bana yıllar yıllar önce hediye ettiği ve benim ne yazık ki bir türlü okuyamadığım kitaplardan biriydi. Nihayet, Simay’ın Favorileri projesine başladım da okuyabildim. Daha önce Bizi Bağışla adlı kitabını okuduğum A. M. Homes erkek ana karakterleriyle sizi günümüze mıhlayacak bir yazar.

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak - A. M. Homes

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak bir film gibi akıp giden bir kitap. Okuması hayli kolay ve karakterleri de sempati duyabileceğiniz tipler. Dolayısıyla okurken kafa dağıtmanıza yardım edecek bağımsız bir Amerikan filmi izliyor gibi hissedebilirsiniz.

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak

Richard Novak’in hikayesini anlatan kitap Los Angeles’ta geçiyor. Richard bu şehrin zenginlerinden biri. Hiçbir maddi sıkıntısı yok, güzel bir evde yaşıyor, hizmetçisi, beslenme uzmanı ve spor hocası var. Ancak tüm bunlar ne yazık ki onun mutlu olmasını sağlamıyor. Bir gün her şeyi alt üst eden bir ağrı saplanıyor bedenine. Ah bir de evinin önünde kocaman bir çukur oluşuyor. Richard’ın hayatı bu ağrı sonrasında yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Aile, arkadaşlar ve birilerine yardım etmenin içimizdeki o koca çukurları nasıl doldurabileceğini eğlenceli bir şekilde anlatıyor diyebilirim.

Homes, önemseyeceğiniz karakterler yaratmayı başaran bir yazar. Kitabın buram buram Amerikalı olması bile bu sefer beni rahatsız etmedi. Hatta Los Angeles’ı görmek bile istedim diyebilirim. Hayat garip! Keyifle.

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak - A. M. Homes

Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak – A. M. Homes

“Kaybolmuş bir adamın dünyayla yeniden bağ kurma hikâyesini anlatan bu cesur roman herkes için büyük önem taşıyor.”

Stephen King

Aslında Hiçbir Şeyi Olmayan Her Şeye Sahip Adamın Bir Şeylere Sahip Olma Macerası

Orta yaşlı, boşanmış bir adam olan Richard Novak için söylenecek pek bir şey yok aslında. Maddi sıkıntısı yok, lüks bir evde yaşıyor, özel beslenme uzmanı ve spor hocası var. Her şeye sahip yani, pek çoğunuzdan güzel bir hayatı var… En azından dışarıdan öyle görünüyor.

Ancak Richard bir sabah vücuduna saplanan korkunç bir ağrıyla bazı şeyleri sorgulamaya başlar. Evinin önünde birdenbire ortaya çıkan dev çukur da olaylar silsilesini beraberinde getirir. O her şeyi olan adam, aslında hiçbir şeyi olmadığını fark eder. Ve kendine yeni bir yol çizmeye karar verir. O yolda iyi bir arkadaş, bir oğul, bir baba, bir sırdaş, bir sevgili, bir kardeş ve hatta bir keresinde de bir kahraman olur hayır, durun, bir kez değil, birkaç kez kahraman olur. 

Sıradanın aslında ne kadar da olağanüstü bir şey olduğunu hatırlatan bu roman, kendini kaybetmeye ve etrafındaki dünyaya açılmaya istekli olanlar için kısır döngüdeki hayatlarını kurtaracak bir dönüşümün ilk ayağı olabilir.

“Yeni başlangıçların ve donutların romanı!” 
-Daily Express-

“Los Angeles’ta geçen, absürt komedi tadında harika bir roman.” 
Sunday Telegraph-

“Hem çok gerçekçi hem çok düşündürücü hem de eğlenceli.” 
-Irish Times-

“Homes, duygusal geçişlerle iyiliğin doğasına müthiş bir gönderme yapmış.” 
-Independent-

“Olağanüstü! Amerika karşıtı, tüketim toplumu karşıtı, bireycilik karşıtı… Bakış açınızı esrarengiz ve eğlenceli şekilde değiştirecek.” 
-Observer-
“Yumuşacık bir çekirdeğin ve sert köşelerin, gerçekliğin ve gerçeküstülüğün olduğu, insanın kendi içinde yaşadığı dönüşüme dair hikâyenin sinematik özelliklerle dile dökülmüş hali gibi.” 
-Daily Telegraph-

“Tuhaf ve sıcacık. Bilgece ve gerçekten şahane. Neredeyse büyülü bir dili var, açıklanamaz şekilde kendine bağlıyor.” 
-Mark Haddon-

Bu kitap Simay’ın Favorileri‘nden biri! 

Menüye dön