Bruno Nardini – Michelangelo / Bir Dâhinin Yaşamöyküsü

Michelangelo, Irving Stone’un The Agony and the Ecstasy adlı kitabını okuduğumdan bu yana hayranlığımın giderek arttığı sanatçılardan biri. Sizi bilmem ama ben bir sanatçının eserlerini sevdiğim kadar kendisini de sevmek isterim. O yüzden eserlerine hayran olduğum sanatçıların nasıl bireyler olduklarını en kısa zamanda öğrenmeye çalışırım. Söz konusu Michelangelo olduğunda şansıma enfes kitaplar çıktı karşıma. Bruno Nardini’nin yazdığı Michelangelo / Bir Dahinin Yaşam Öyküsü de keyifle okuduğum ve çok şey öğrendiğim bir kitap oldu.

Bruno Nardini - Michelangelo / Bir Dâhinin Yaşamöyküsü

Kitapta Michelangelo‘nun çocukluğundan ölümüne kadar, hayatının her aşamasında başından geçenleri okuyabilirsiniz. Döneminin en büyük isimlerinden biri olması sanatçının hayatına çok şey katarken bir yandan onu çok sevdiği bazı şeylerden de yoksun bırakabiliyordu. Bazen bu yoksunluğu sanatçıyı ağlatabiliyordu da… Hangi eserlerini ne zaman yaptığını, kimler için çalıştığını, kimleri düşman edinip kimleri dost edindiğini okudukça Michelangelo daha çok içinize işleyecek. İçinize işleyecek çünkü bu büyük sanatçı sadece “büyük bir sanatçı” değil, eşsiz bir karaktere sahip bir insandı da aynı zamanda. Onun sanatın her dalına düşkünlüğünü okudukça sizin de içinizden bir şeyler yapmak gelecek emin olun. Bruno Nardini  okuması hayli zevkli bir kitap  çıkarmış ortaya. Keyfini çıkarın derim!
Bruno Nardini - Michelangelo / Bir Dâhinin Yaşamöyküsü
David eserinden bir parça
Tanıtım Yazısı:Bruno Nardini, pek çok dile çevrilen Michelangelo: Bir Dâhinin Yaşamöyküsü ve Leonardo da Vinci: Bir Ustanın Portresi adlı iki olağanüstü yaşamöyküsü çalışmasıyla bugün bu alanın en ünlü yazarları arasında. Michelangelo kitabı, Nardini’nin sanat duyarlığı ile kılı kırk yaran araştırmacılığının başarılı bir bileşimi.
Ressam, heykeltıraş, mimar ve şair Michelangelo, Avrupa sanatını yönlendiren bu dâhi sanatçı, Rönesans İtalya’sında nasıl bir ortama doğmuş, nasıl bir kültür ikliminde yetişmişti? Döneminin eğilimi uyarınca birkaç sanat dalında birden ürün vermesine, en ünlü yapıtlarından birinin Sistina Şapeli tavan resimleri olmasına karşın, neden kendini her zaman bir heykeltıraş olarak nitelemişti?
Michelangelo: Bir Dâhinin Yaşamöyküsü, daha hayattayken çağının en büyük sanatçısı olarak benimsenen bu Rönesans ustasının yapıtları, özel yaşamı ve döneminin siyasal güçleri arasındaki bağları sımsıkı örerek, benzersiz bir portre sunuyor okurlara.Buradan satın alın; Bruno Nardini – Michelangelo / Bir Dâhinin Yaşamöyküsü
Bu kitapla ne içilir: Sangria!
Bu kitapla ne izlenir: Mükemmel bir BBC belgeseli

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön