Bruno Nardini – Leonardo Da Vinci, Bir Ustanın Portresi

Leonardo da Vinci aslında benden ziyade sevgilinin hayran olduğu büyük sanatçılardan biri. Ben ise sadece resimleriyle ilgilendim bu zamana kadar. Bu büyük ismi yeteri kadar merak etmeyerek kendime haksızlık ettiğimi düşününce de hayatını biraz daha yakından incelemeye karar verdim. Ancak bu hiç de öyle kolay değilmiş. Leonardo da Vinci kendisi hakkında geriye çok az şey bırakmış bir dahi. Özellikle Van Gogh ve Michelangelo’nun hayatlarını okuduktan sonra Leonardo da Vinci’nin hayatını özellikle sakladığını düşünüyor insan.

Bruno Nardini - Leonardo Da Vinci, Bir Ustanın Portresi

Bruno Nardini de o yüzden bu kitabında sanırım biraz zorlanmış. Bu büyük sanatçı kendisi hakkında bize çok şey bırakmadığından kişisel bilgilerden ziyade döneminin İtalya’sını okuyacaksınız. Bu da her zaman hayli keyifli bir şey oldu benim için. Peki Leonardo hakkında neler var? Hangi çalışmasını neden, ne zaman ve hangi koşullarda kim için yaptığının ayrıntılı bilgisini edinecek, birkaç şaşırtıcı ve dedikodu olsa bayıla bayıla dinleyeceğiniz hoş şeyler okuyacaksınız. Her şeye meraklı ve öğrendiği her konuda başarılı olan bir insanın geleceği nasıl gördüğünü okuyacak ve hayran kalacaksınız. Belki sanatçı nedir sorusunun cevabını bile bulabilirsiniz çünkü Leonardo da Vinci eşi benzeri olmayan bir insanmış gerçekten. Keyfile!

Bruno Nardini - Leonardo Da Vinci, Bir Ustanın Portresi

Tanıtım yazısı:

‘Francesco, ‘ dedi Leonardo, ‘seni bırakmak istemiyorum, keza bu dünyayı birden terk etmek gibi bir amacım yok. Ben her zaman yaşamın bir armağan olduğunu ve onun değerini bilmeyen kişinin onu hak etmediğini söylemişimdir. Bu yüzden, yaşamı sonuna kadar hak etmeli, ölüm korkusuyla ona saygıda kusur etmemeliyiz.’ Başını pencereye doğru çevirerek, ekledi: ‘Bak, kış uzun sürdü, ama artık ağaçlar uyanıyor, güneşin çağrısıyla bütün doğa yeniden canlanıyor. Yeniden doğuyor, görüyor musun? ‘

Elinizdeki kitap, insanlığa armağan olarak gönderilmiş bir ustanın yaşamını anlatıyor. Yalnızca Kayalıklar Madonnası’nın, Mona Lisa’nın unutulmaz ressamı değil o; son ana dek uçmayı hayal etmiş bir çocuk, hayatını çiçeklerin, hayvanların ve insanların gizini çözmeye adamış bir Rönesans aydını. Su bentleri, köprüler tasarlamış bir mimar, insan bedeninin içini çizmiş, kaydetmiş bir bilim adamı. Bruno Nardini’nin yetkin çalışması Leonardo da Vinci / Bir Ustanın Portresi, işi gücü bırakıp okumaya değer.

Bu kitapla ne içilir: Elma suyu
Bu kitapla ne dinlenir: Şu klasik liste hiç fena olmaz.
Menüye dön