Botchan – Natsume Soseki

Botchan, iPad’in ekranında binlerce kitap arasında hangisini okusam diye düşünürken çarptı gözüme. Ah bu Japon edebiyatı, hemen diğer kitapları eliyor içimde. Rakı Balık Ayvalık’tan bildiriyorum. İlk defa tatile çantamda külçe gibi kitaplarım olmadan çıktım iPad sağolsun. Teknolojinin kitapseverlere sunduğu bu güzelim gelişmeye her seyahate çıkışımda daha çok seveceğim eminim.

bot

Botchan, Natsume Soseki’nin okuduğum ilk kitabı. Hemen aşık olamadım Soseki’ye ancak bir kitabını daha okursam aramızda çok derin bağlar oluşacağına eminim. Çünkü pek bir yalın, pek bir insan gibi anlatıyor her şeyi. Özellikle bu kitap kısacık olsa da çok şey barındırıyor içinde. Yaz tatilinde okunası, akıp giden ve zorlamayan bir kitap. Japon erkekleri ve hayatlarına dair birçok gerçeği okurken de yine hayran kalıyor insan canım Japonlara. Birgün olur da elinize düşerse, okumadan geçmeyin derim.

natsume soseki

Tuttle Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Botchan – Natsume Soseki

A modern classic in Japan on par with The Adventures of Huckleberry Finn or The Catcher in the Rye, Botchan is a very popular Japanese novel and still widely read decades after its first publication.

Botchan, a timeless Japanese novel written by Japan’s most beloved novelist, Soseki Natsume, is now available in a revised edition featuring a new foreword by Dennis Washburn, Professor of Asian and Middle Eastern Languages at Dartmouth College. Prof. Washburn’s foreword places the importance of both the author and the book into perspective for the modern reader.

Botchan’s story is a familiar one: the youngest son in a middle-class Tokyo family, he is consistently in the shadow of his elder brother. With a practically nonexistent relationship with his family, Botchan finds himself cast adrift after both his parents die. Now on his own, Botchan drifts through college only to find himself thrust into a teaching job in the unfamiliar realm of a country school, far from Tokyo and the life he has known. Botchan’s difficulty adjusting to his new life is eloquently described, from his nosy landlord to his students, who delight in tormenting the newcomer from the big city.

Through it all, Botchen’s life is threaded with his vacillating concern for Kiyo, the family servant he left behind who was the only person to give him love and understanding in his life. Regardless of where he goes or what he does, he is always trying to apply the lessons she taught him to his life.

Menüye dön