Bölük Pörçük Yaşamlar – Anne Michaels

Bölük Pörçük Yaşamlar şair Anne Michaels’ın yazdığı ilk romanı. Aldığı birçok ödül ve çevrildiği birçok dil ile, yazarın en çok tanınan kitabı buymuş. Okuduktan sonra neden bunca ödül aldığını ve neden bunca sevildiğini daha iyi anladım. İçindeki şairi öldürmeden de bir roman yazılabileceğini enfes bir şekilde gösteriyor yazar bu kitabında.

Bölük Pörçük Yaşamlar - Anne Michaels

Bölük Pörçük Yaşamlar, 1940’ta savaştan harap olmuş bir Polonya şehrinde başlıyor. Yedi yaşındaki Jacob Beer tüm ailesini kaybetmiş, çamurlara gömülmüş bir haldeyken Yunan bir jeolog tarafından kurtarılıyor. Bu ikilinin hayatları tahmin edeceğiniz üzere tamamen değişiyor. Jacop’un büyüyüşünü, o güzelim Yunan adasını, kurtarıcımız Athos’u, Toronto’yu öyle güzel anlatıyor ki yazar kitaptan kopup da gerçek hayata dönmek istemedim. Kitabın son kısmında ise Jacop ve Athos’tan ayrılıp Ben’i dinliyoruz. Ben (Jacop’un oğlu) ise geçmişinin peşinde tekrar o güzelim Yunan adasına gidiyor ve kitap sona doğru hızla akıp gidiyor. İnsanı büyüleyen bir tarafı var bu öykünün ve yazarın dili ise tek kelimeyle eşsiz. Mutlaka okuyun derim.

Bölük Pörçük Yaşamlar - anne michaels

Timaş Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bölük Pörçük Yaşamlar – Anne Michaels

“Bu olağanüstü güzel kitap, bir dünya… Mucize gibi yaratılmış. Umutsuzu iyileştiriyor, yitikle dans ediyor. Güvenin ve okuyun.”
John Berger

“Michaels’ın dili bir akış, bir yarış değil; zamansız gizemlerin içinde ve etrafında, üstü kapalı bir anlatımla geziniyor.”
Time

“Batı uygarlığındaki ihtişam ile korku arasında bir diyalog kurmanın vahşi güzelliğine, belki de sadece bir şair cesaret edebilirdi.”
Los Angeles Times Book Review

“Bu, harikulade bir roman.”
Guardian

Parçalanan yaşamlar, kesişen yazgılar, geçmişin gölgesinde sonsuz acı ve yarının umudunda küçük mutluluklar… İkinci Dünya Savaşı’yla alt üst olan yaşamlarını, birbirlerine sevgiyle tutunarak yeniden inşa etmeye çalışan insanların hikâyesi.

Şair Anne Michaels’ın ilk romanı Bölük Pörçük Yaşamlar, bugüne kadar on dokuz dile çevrildi; aralarında Orange Prize, Guardian Fiction Award ve Lannan Literary Award’un da bulunduğu sekiz ödüle layık görüldü.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön