Bohemler – Dan Franck

Bohemler çok uzun zaman önce büyük bir hevesle aldığım bir kitaptı. Ancak eve gelip birkaç sayfa okuyunca kitabın ne kadar “okunamaz” olduğunu fark ettiğimde çok üzülmüştüm. Yıllar geçti, kitap raflarda tozlandı, sonra benimle Londra’ya taşındı. Hayal kırıklığıma rağmen kitabı elimde çıkarmak istemedim ve nihayet her şeyi göze alıp okudum. Üzülerek bildiriyorum, yıllar geçmiş olsada kitap okunamazlığından hiçbir şey kaybetmemiş. Bu kadar enfes bir konu bu kadar kötü anlatabilirdi!

Bohemler - Dan Franck

Bohemler 1900 ve 1930 yılları arasındaki Paris’i anlatıyor. Hemingway, Cocteau, Picasso, Matisse, Kiki, Modigliani, Fitzgerald, Aragon ve daha birçok efsane isim yer alıyor kitapta. Ancak bu kitabın herkes için olduğu söylenemez. Kurgu ve kurgudışı arasında gidip geliyor yazarın stili ve bu durum kitabı okunaksız kılıyor. Çok kötü kaleme alınmış, ressamlar hakkında bir dedikodu köşesi okuyor gibi hissettim bir ara. Yine de kitaptan birçok isim öğrendim ve birçok şey üzerine düşündüm diyebilirim. Özellikle Paris ve bu şehrin ünü sakinleri üzerine okumayı seviyorsanız, yazatın stiline rağmen, kitapta çok şey bulabilirsiniz. Satın almadan önce kitaba şöyle bir göz atmayı ihmal etmeyin derim. Keyifle!

Bohemler - Dan Franck
Modigliani, Picasso ve Andre Salmon

Kitap hakkında: Bohemler

Sel Yayıncılık’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bohemler – Dan Franck

1911 yılında Mona Lisa’nın Louvre’dan çalınması büyük bir skandala neden olmuş, Louvre’dan Mona Lisa’yı değil ama bazı nesneleri yürüttüğünü açıklayan Géry-Piéret adındaki Belçikalıdan bazı heykelcikler satın alan Pablo Picasso’yu bir telaştır almıştı! Heykelcikler, Picasso ve Apollinaire dostluğunun sınandığı uzun bir macera sonucu Seine nehrine atılmaktan kurtulup, Louvre’a geri döndü…

Ama yüzyıl başında Paris, modern sanatın bu tartışmasız başkenti, daha nice ilginç olaya gebeydi! 
Picasso’dan Matisse’e, Modigliani’den Man Ray’e, Apollinaire’den Hemingway’e, Braque’tan Breton’a, Max Jacob’tan Cocteau’ya, Cendrars’tan Desnos’a, Diego Rivera’dan Utrillo’ya, Tristan Tzara’dan Kiki’ye nice ressam, model, şair ve yazara evsahipliği yapan Paris, Montmartre’ı, Montparnasse’ı, sokakları, müzeleri, barları ve birbirinden ilginç karakteriyle Bohemler’in başrolünde: Modern sanatın tarihinin yazıldığı yıllarda Paris’te yaşanan bireysel mücadeleler ve genel olarak avangard sanatın mücadelesi; geleceğin ünlü sanatçıları arasındaki dostluklar, aşklar, kıskançlıklar ve kavgalar ve yüzyıl başında, Paris’i bugünün efsanevi kenti yapan her şey… Picasso’yla heyecanlanacak, Utrillo’yla içecek, Modigliani’yle hüzünlenecek ve daha nice ilginç karakterin gerçek yaşamından kesitlere tanıklık edeceksiniz… 

Bohemler, modern sanatın doğum sürecini merak edenler, ama bir tarih kesitini edebiyat tadında okumak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak!

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön