Bize Göre – Ahmet Haşim

Bize Göre Ahmet Haşim’in çok çeşitli konuları ele aldığı, sanki günlüğe benzer bir kitabı. Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri olan Ahmet Haşim, şiirlerini sevenlerin çok hoşuna gidecek bu düz yazılarıyla da insanın aklında kalıyor.

Bize Göre’de kürkten gece gezintilerine, cazibeden yaz kokusuna kadar gerçekten her biri farklı farklı konulara yer veriyor yazar. Bazılarına çok kısaca değiniyor bazılarını da biraz daha derinden inceliyor. Ancak hepsinde okurun aklında bir imge bırakmayı başarıyor. Ben bir oturuşta en az on, on beş tane okuduysam da sonradan keşke her gece en fazla bir tane okusaydım ve o gecenin konusu üzerine kendi düşüncelerimle baş başa kalsaydım dedim. Az çok bir şiir gibi de okunabilecek bu yazılar arasında en çok Esnemek başlıklı olanı sevdim. Bu esneme halini o kadar güzel anlatmış ki kendimi bir anda onun yanında, onun kadar rahatlamış ve esnerken buldum. Bakalım siz okuduğunuzda siz de esneyecek ve rahatlayacak mısınız? Keyifle!

Bize Göre - Ahmet Haşim

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bize Göre – Ahmet Haşim

Ahmet Haşim, modern Türk şiirinin kurucularındandır. Annesinin ölümü üzerine babasıyla birlikte İstanbul’a geldi. Öğretmenliğe atanınca, başladığı hukuk öğrenimini yarıda bıraktı. Öğretmenlikten banka memurluğuna ve köşe yazarlığına kadar çok sayıda farklı alan ve kurumda çalıştı. 1909 yılında Fecriati topluluğuna katıldı.

Şiirlerinde Abdülhak Hamit Tarhan, Cenab Şehabeddin ve hocası da olan Tevfik Fikret’in etkileri görülür. Şiirleri genel olarak birey üzerinde yoğunlaşır, “dar ama sonsuz derinlikte bir kuyu gibidir”. Ona göre şair, ne bir hakikat habercisidir ne güzel konuşmayı sanat
haline getirmiş bir kişidir ne de yasa koyucudur. Şairin dili müzikle söz arasında, müziğe daha yakın bir dildir. Anlamını bulmak için şiirini deşmek, eti için bülbülü öldürmek gibidir. Şiirde önemli olan sözcüğün anlamı değil, söyleniş değeridir.

Türk edebiyatının en ünlü şairlerinden Ahmet Haşim’in yazılarından oluşan ve kendisinin yayına hazırladığı Bize Göre de hak ettiği yerde… Oğlak Yayınları’nda…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön