Bir Zamanlar Londra’da – Peter Ackroyd

Bir Zamanlar Londra’da bu senenin reading challenge‘ında yer alan ve en ve çok heyecanlandığım kitaplardan biriydi. Orijinal adı The Lambs of London olan kitap, Londra’da yaşayan Lamb ailesinin ve William Ireland’ın hayatlarından bir kesit sunuyor. Peter Ackroyd özellikle Londra tarihi ve kültürü üzerine birçok eser vermiş, bu şehre aşık bir yazar ve eleştirmen. İleride ‘London: The Biography’ adlı kitabını da okumayı iple çekiyorum. Gelelim kitaba…

Bir Zamanlar Londra’da içinde aşk, aile, delilik, tutku, Shakespeare, entrika ve Londra olan bir kitap. Lamb ailesinin en sevdiğim üyesi Mary, aklını yitirmiş olan babası, huysuz ve despot annesi ve çok sevdiği kardeşi Charles ile birlikte yaşamaktadır. Günlerini babasına bakarak, annesiyle uğraşarak  ve akşamları umutsuzca Charles’ı bekleyerek geçirir. Bir kadın olduğundan onun yeri elbette evidir ve Charles gibi eğitim almamıştır. Ancak söz konusu edebiyat olduğunda Charles’dan hiçbir şekilde geri kalmaz. Bir eve kısılmış hayatında onun zihnini sadece Charles ile konuştukları ve paylaştıkları harekete geçirir. Başka bir mutluluğu da yoktur. Charles ise evinde gayet huzurlu ve işinde de az çok mutlu sayılır. Arkadaşları ve gece hayatı vardır ve Mary gibi o da edebiyata düşkündür. William Ireland ise babasının kitapçısında çalışan, sıradan bir adamdır. Ancak bu üçlünün hayatları Shakespeare ile asla değişmeyecek şekilde biçimlenecektir. Kitapta beni en çok etkileyen karakter Mary oldu. O kadar ince ince işlenmiş ki çok az bir çabayla tüm hayatını görebiliyor insan. Keyifle!

Bir Zamanlar Londra'da - Peter Ackroyd

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bir Zamanlar Londra’da – Peter Ackroyd

Mary Lamb, deli bir baba, baskıcı bir anne ve aklı havada bir kardeşle tıkılı kaldığı evde yitip gitmektedir. William Ireland’la tanışınca, ona bir kurtarıcıya sarılır gibi yapışır. William, babasının kitapçısında çalışan silik bir gençtir. Tesadüfen tanıştığı bir kadının, merhum eşinin terekesinde bulduğu, Shakespeare’in imzasını taşıyan senedin, babasının ve edebiyatseverlerin nazarında kendisine saygınlık kazandıracağını ummaktadır. Senedi, mektuplardan şiirlere Shakespeare’in çeşit çeşit belgesinin keşfi izlerken Mary ile William kendilerini etrafları büyük ozanla sarılmış, hayaller içinde yüzer halde bulurlar. Asıl soru, bu hayallerin asılsız olup olmadığıdır…

Peter Ackroyd edebiyat tutkusu ile Londra sevgisini bir kez daha bir araya getiriyor. Hem on dokuzuncu yüzyıl İngiltere’sinin hem de Shakespeare döneminin ayrıntılarıyla bezeli Bir Zamanlar Londra’da, tüm zamanların en büyük ozanı üzerinden dönen bir gizem hikâyesi.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2017 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım, Birleşik Krallık edebiyatını birlikte keşfedelim!

Menüye dön