Bir Şeftali Bin Şeftali – Samed Behrengi

Samed Behrengi Bir Şeftali Bin Şeftali ile bu zamana kadar okuduğum en sevimli kitap karakterlerinden birini, şeftaliyi soktu hayatıma! Büyüyünce bir limon ağacı olmak istedim hep, bu kitabı okuyunca neden bir limon ağacı olmak istediğimi hatırladım. Anlayacağınız küçük bir çocuk kitabından daha değerli bir şey haline geliverdi Bir Şeftali Bin Şeftali. Eminim sizde de aynı etkiyi uyandıracak. Belki bir meyve ağacı olmak istememiş olabilirsiniz ancak bu kitapta birbiri içine geçmiş çok güzel hikayeler var. Biri mutlaka sizi en derinlerinizde bir yerde yakalayıverecek.

Bir Şeftali Bin Şeftali - Samed Behrengi

Samed Behrengi hayli sevimli bir hikaye anlatıcısı, kitabından taşan yazarlardan biri diyebilirim. Yarattığı Ali ve Mehmet karakterlerinin huylarından konuşmalarına, şeftalinin sevgisinden küskünlüğüne kadar her yerde biraz o var. Bu durum da kitabı daha hoş ve sempatik kılıyor. Arkadaşlık, doğa sevgisi, adaletsizlik, yoksulluk, kayıplar ve umutlar üzerine bir hikaye anlatıyor şeftali. Siz de onunla birlikte büyüyor, seviniyor ve düşünüyorsunuz. Bir çocuk kitabından çok daha fazlası gerçekten… Kitabı okurken yanınızda en az bir tane şeftali olsun, benim gibi canınız çekmesin. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bir şeftali ağacı sahibi olmak istiyor musun? diye sordu Ali. “İstememek için deli olmak gerekir,” diye yanıtladı Mehmet.
Badem çiçeğinin hoş kokusu ve bedenimde, yüzümde dolaşan elleri o kadar güzeldi ki sonsuza dek böyle kalmak istiyordum. Ama yapamadım. Uyandım.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bir Şeftali Bin Şeftali – Samed Behrengi

Samed Behrengi’yi kim sevmez ki? Onu, dünyanın dört bir yanında büyük yankılar uyandıran, iki de büyük ödül kazanan Küçük Karabalık adlı kitabıyla tanımıştık. Bir Şeftali, Bin Şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. Bu küçük öyküde iki küçük yoksul çocuk var: Ali ile Mehmet. Ama öykünün asıl kahramanı, dalından kopmuş dünya güzeli bir şeftali. Samed Behrengi, öyle uygun görmüş, şeftali’yi konuşturmuş bu kez. Toprağın altında kalın kabuklu bir çekirdek olarak nasıl uyuyup beklediğini, mevsim bahara dönüşünce nasıl çekirdeğin kabuğunu ikiye ayırıp içinden filizlenip boy attığını, sonunda toprağın üstüne çıktığını, ağaç olabilmek, meyve verebilmek, özellikle Ali ile Mehmet yesinler diye, dünya güzeli şeftalilerle dallarını süslemek için nasıl çabaladığını ilgiyle okuyacaksınız. Sonra bu güzel şeftali ağacının bir de küsüşü var. Yok, öykünün bütününü anlatmamızı beklemeyin. Açın, okuyun. Çok seveceğinizi umuyoruz.

Dizi: Destanlar ve Masallar
Yaş aralığı: 8, 9, 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön