Bir Gençlik – Patrick Modiano

Bir Gençlik Patrick Modiano’nun okuduğum ilk kitabı oldu. 2014 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazar bu kitabında dışarıdan tüm normalliğiyle sürüp giden hayatların geçmişinde neler yaşanmış olabileceğini kurcalıyor. Hemen ısınacağınız iki karakter üzerinden geçmişe gidecek ve şimdiki zamanınıza farklı bir açıdan bakacaksınız.

Bir Gençlik Odile ve Louis’in şimdiki zamanıyla başlıyor. Bu ikili, kendi iki çocuklarıyla birlikte güzel bir dağ evinde yaşamaktadır. Dağ evinde uzun zamandır işlettikleri yuva işini de artık bitirmişlerdir ve ev sadece onlara kalacaktır. Gayet mutlu bir aile tablosu var yani karşımızda. Ancak ne zaman geçmişe dönüp Louis ve Odile’in hayatlarına onlar gençken bakıyoruz, işte o zaman işler biraz değişiyor. Louis ailesini bir kazada kaybetmiştir, askerlikle ilişkisini de iki sene sonra bitirmiştir. Odile ise farklı bir biçimde ailesini kaybetmiştir ve bu ikili kitapta bir süre sonra ancak birleşir. İkisinin geçmişi birleşene kadar hikayeleri de farklı bir şekilde ilerler. Bunun müthiş bir hikaye olduğunu söyleyemeyeceğim ancak yazarın stili, hikayenin alışılmadık yollarla anlatılması ve karakterlerin masumiyeti hoşunuza gidebilir. Okuyacak bir Nobel kazananı arıyorsanız hoş bir seçenek olabilir diye düşünüyorum. Keyilfe!
Bir Gençlik - Patrick Modiano

Tanıtım yazısı:

Evet, yarın değil öbür gün yola çıkmaları gerekiyordu. Bunu düşününce Louis’nin içini bir çaresizlik duygusu kaplıyordu. Paris’te ne yapacaklardı? Bu iki İngiliz’e açılma, hatta onlardan öğüt isteme ihtiyacı duydu. Hiçbir zaman, hiç kimse kendilerine öğüt vermemişti ki!.. Şu dünyada yapayalnızdılar.

Paris’te yolları kesişen Odile ve Louis’nin rastlantılarla ve serüvenlerle dolu yaşamları, sahip oldukları tek zenginlik olan masumluklarıyla onlara farklı bir dünya yaratıyor. Birdenbire kendilerini karmaşık bir hayatın içinde bulan bu iki genç, bir yandan kenti ve insanları tanıyıp hayata tutunmaya çalışırken belki de en çok kendilerini tanıyıp birbirlerine tutunuyorlar.

Modiano’nun yalın ve kendine özgü dili kitabın her cümlesinde karşımıza çıkıyor, bir sinema filmi izletircesine her kareyi göstererek okuru içine alıyor ve bir daha asla bırakmıyor…

Buradan satın alın; Bir Gençlik – Patrick Modiano

Bu kitapla ne içilir: Jamie Oliver’dan gelsin bu sefer: Little Tickle
Bu kitapla ne dinlenir: Bir Fransız klasiği: Debussy

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön