Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

Bir Dinozorun Gezileri’ni Bir Dinozorun Anıları‘ndan hemen sonra okudum ve açıkçası kitap biter bitmez Mina Urgan’ı özledim. Ne hoş, ne tatlı kitaplar bırakmış bize! Keşke daha uzun yaşasaydı da bize daha çok kitap yazsaydı diyeceğim ama onca genç ölürken o hiç yaşamak istemiyordu. En azından biz okurlara bu güzelim iki kitabı bırakıp da gitti. Geriye yazarlar ve İngiliz Edebiyatı ile ilgili yazdığı kitaplar kaldı, onları da en kısa zamanda okumayı planlıyorum. Biyografi yazmış olsa da pırıl pırıl kişiliği kitapta yine de karşıma çıkacaktır eminim.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan’ın gezdiği ve bir dönem yaşadığı yerleri anlatıyor. Bu şehirler ve ülkeleri anlatırken arkadaşlarından ve başına gelenlerden bahsetmeyi de ihmal etmiyor. Ne yalan söyleyeyim, İngiltere hakkında kötü şeyler söyleyecek diye çok korktum çünkü Mina Urgan sevmediyse artık ben de sevmem diye düşünüyordum. Neyse ki sevmiş. Üzerine beni birbirinden güzel İtalya hayallerine daldırdığı için de ayrıca rahatladım, şu sıralar en çok gezip görmek istediğim ülke İtalya! Bir de Sabahattin Eyüboğlu ve diğer arkadaşlarıyla çıktıkları mavi turları okudukça, aslında bir tekne evden daha ucuza gelir mi diye düşünmeden edemedim ama beni deniz tutuyor! Bir Dinozorun Anıları’nı nasıl zevkle okuduysam bu kitabı da öyle ve bol hayallere dalarak okudum. Her yaştan herkese öneririm. Keyifle!

Bir Dinozorun Gezileri - Mina Urgan

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

Mina Urgan Bir Dinozorun Anıları’nı yazarken kitabının bu kadar çok okunacağını hiç beklemiyor, “Benim gibi bir kocakarının hayatını kim merak eder ki…” diyordu.

Ama öyle olmadı. Yüzbinlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı, sigara içen, cesur, komünist ve ateist olduğunu televizyon ekranlarında söyleyen İngiliz Edebiyatı profesörünün anılarını okudu ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevdi.

Çünkü o, Türkiye aydınının sıcak ve zeki dilidir. Samimi bir düşünce sahibinin, aykırı da olsa, tüm kesimler tarafından kucaklanacağının kanıtıdır.

Türkiye şimdi de onun yeni kitabı ‘Bir Dinozorun Gezileri’ ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacak. ‘Dinozorca’ yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendini tanıyıp öğrenecek, sevecek.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön