Bin Dokuz Yüz – Alessandro Baricco

Bin Dokuz Yüz çok sevdiğim bir yazar olan Alessandro Baricco’nun okuduğum üçüncü kitabı oldu. Bu sene okuma listemde bir kitabı daha var, onu da şimdiden okumak için sabırsızlanıyorum. Yazarın okuduğum ikinci kitabı İpek o kadar çok hoşuma gitmişti ki bu yazarla biraz daha vakit geçirmek istedim. İyi de etmişim. Bin Dokuz Yüz bir oturuşta bitecek ancak ne yazık ki hiç bitmesin isteyeceksiniz.

Bin Dokuz Yüz, 1900 yılında kocaman bir yolcu gemisinde terkedilmiş bir bebeğin öyküsünü anlatıyor. Bu bebeğe adını veren de doğduğu bu yıl oluyor. Bir kutunun içinde piyanonun üzerine bırakılan bebek gemide yaşamaya başlıyor ve bütün hayatı gemide geçiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere inanılmaz bir karaktere dönüşüyor. Bir de elbette herkesi büyülen bir şekilde piyano çalıyor. Bu enfes karakterin hikayesini gemiye trompet çalmak üzere giren bir müzisyenden dinliyoruz. Sonuna kadar büyük bir ilgiyle okuyacak ve böylesi bir karakterle tanıştığınız için de çok mutlu olacaksınız. Karaya adımını hiç atmamış bu adam size çok şey anlatacak. Dediğim gibi hiç bitmesin isteyeceksiniz ama hemen bitiverecek. Alessandro Baricco insanı sarıveren hikayeler anlatmayı çok iyi başarıyor. Mutlaka bir kitabını alın okuyun, zaten gerisi gelecektir. Keyifle!

Alessandro Baricco

Tanıtım yazısı:

Alessandro Baricco’nun, satış rekorları kıran İpek adlı yapıtı, insanoğlunun mutluluk arayışının şiirsel bir masalıydı. Öfke Şatoları’nda, yaşamın kıyısına varmaya çalışan, olanaksızın peşinde koşan insanların sarsılmaz umudunu dile getiren yazarın Kent adlı kitabı, Kafka’nın yapıtlarıyla kıyaslanmıştı. Homeros, İlyada’da, eski çağların ölümsüz destanı tanrıların olmadığı çağdaş bir yoruma kavuşuyordu. Cennet Sineması’nın ünlü yönetmeni Giuseppe Tornatore’nin beyazperdeye de uyarladığı Bin Dokuz Yüz ise, 1900 yılının ilk günü bir transatlantikte bir kutunun içinde bulunan ve “Bin Dokuz Yüz” adı verilen bir bebeğin olağandışı öyküsü. Olağanüstü bir piyano virtüozu olan ve yaşamı boyunca karaya hiç ayak basmayan “Bin Dokuz Yüz”, giderek bir efsaneye dönüşecektir. Baricco’nun Bin Dokuz Yüz’ü, çarpıcı bir öyküden yola çıkarak, 20. yüzyıla şaşırtıcı derinlikte bir yorum getiriyor.

Buradan satın alın: Bin Dokuz Yüz – Alessandro Baricco

Bu kitapla ne içilir: Biraz tuzlu, biraz buruk tequila enfes olur!
Bu kitapla ne dinlenir: Elbette piyano ille de piyano! Piano 100: Spotify Picks

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön