Bilinmeyen Sular – Mevsim Yenice

Bilinmeyen Sular genç yazarlarımızdan Mevsim Yenice’nin okuduğum ilk kitabı oldu. 2019 yazında bol bol Türk kadın yazar okumak istedim. Özellikle daha önce hiç duymadığım, yeni isimlere odaklanmak istedim ki hem edebiyatımızdan geri kalmayayım, hem de burada elimden geldiğince daha çok insana ulaştırayım. İyi ki öyle yapmışım.

Yazımı birbirinden renkli kadınlar, enfes hikayeleriyle doldurdular. Hepsini birbirinden farklı sesleri, kaplarına sığmaz karakterleri, gözden kaçmayan incelikleri ve tüm şahanelikleriyle gözlemledim; arkadaşlarım arasına kattım. Size de hemen böyle bir yaz geçirmenizi önerip, Mevsim Yenice’nin ikinci kitabına geçeyim.

Bilinmeyen Sular - Mevsim Yenice

Bilinmeyen Sular on öyküden oluşan, minicik bir kitap ancak öyle bir oturuşta bitecek kitaplardan biri değil. Her öykü okunduktan sonra kısa bir ara istiyor; üstüne düşünmeden başka bir şeyle ilgilenmek pek mümkün olmuyor. Ben bazı öykülerde gereğinden fazla takılıp kaldım. Yaşananların neredeyse birebir aynılarını yaşadığımı söylesem bilmem size garip gelir mi? Küçük sahil kasabalarında küçük yaştan itibaren vakit geçirdiyseniz belki bazı öyküler size de çok tanıdık gelebilir. Öykü seviyorsanız mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Bilinmeyen Sular - Mevsim Yenice

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bilinmeyen Sular – Mevsim Yenice

Hiçbir yere gidemeyecek, biliyorum. Kendimden. Yıllardır bu ıssız saatte, coşkusu sönmüş parkta oturup aynı şeyleri konuşmamızdan. Ve hâlâ işte burada, salıncakta bir ileri bir geri sallanmaktan öteye gidemediğimizden. Biliyorum. O da biliyor. Susup gidecekmiş gibi yapmaya, sallanmaya devam ediyoruz.

Bu öyküler hayata açılma endişesi içinde dolananları, kendi içindeki tutsaklığı sorgulayanları, günümüze has sahipsizlik, korunaksızlık duygusuyla yüzleşmeye çalışanları, düğüm olan ilişkileri, geçmişe takılıp sadece seyirci olarak yaşamayı seçenleri anlatıyor. Hem de dupduru bir dil, yeri geldiğinde hayli nüktedan bir anlatım, alabildiğine samimi bir yaklaşımla.

İlk öykü kitabı Tekme Tokatlı Şehir Rehberi’yle büyük beğeni toplayan ve 2019 Notre Dame de Sion Mansiyon Ödülü’nü kazanan Mevsim Yenice, beklenen yeni öykü kitabı Bilinmeyen Sular’la okurların karşısına çıkıyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön