Bilge Kadın, Işık Taşı 2 – Christian Jacq

Bilge Kadın Geçen ay başladığım Işık Taşı serisinin ikinci kitabı. İlk kitap Suskun Nefer‘den sonra bu kitap biraz yavaş ilerledi açıkçası ve ben de okumak için çok heyecanlanmadığımdan gereğinden fazla uzun sürede bitirebildim. Yine de birkaç saat boyunca aralıksız okunduğunda keyif veren bir kitap olduğunu düşünmeden edemedim. Ancak bu tamamen benim Mısır’a ve tarihe olan zaaflarımdan kaynaklanıyor, yoksa kitap herkesin zevkle okuyacağı kitaplardan pek sayılmaz, ne yazık ki.

Bilge Kadın, Işık Taşı 2 – Christian Jacq

Bilge Kadın, Suskun Nefer’e göre biraz daha yavaş ilerledi dediğime bakmayın, bu kitapta daha çok aksiyon mevcut. Ramses’in ölümünden sonra yerine geçen oğlu Merneptah savaşçı bir ruha sahip bir kraldır ancak yaşı hayli ilerlemiştir. Buna rağmen ülkeyi birçok ayaklanmadan ve saldırıdan kurtarmayı başarır. Bu esnada Hakikat Meydanı’ndaki çalışanlara yeni eserler ve üstesinden gelinecek işler vermeyi de ihmal etmez. Ancak elbette Hakikat Meydanı’nı kıskanan ve bu köyü yıkmak isteyenler hiç olmadığı kadar kararlı ve güçlüdür. Köyde gerçekleşen entrikalar ve suikastler karşısında Bilge Kadın Işık, eşi Suskun Nefer ve Cesur Paneb birlikte dayanmaya çalışırlar ancak çok geçmeden hainin içlerinde, onlarla birlikte yaşadığını anlarlar. Bu köy için büyük bir düş kırıklığı yaratır çünkü burada yaşayan sanatçıların hepsi Maat’ın sesini duymuş ve ona cevap vermiştir. Gece uyumakta zorluk çekiyorsanız, sizi günlük yaşamın endişelerinden koparıp geçmişe ve Mısır’a götürecek bir kitap var karşınızda. Keyifle!

suskun nefer iscca7ik tascca7i 1 christian jacq 1

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bilge Kadın, Işık Taşı 2 – Christian Jacq

Hakikat Meydanı’nın zanaatkarları Büyük Ramses’in ölümünden beri büyük bir tedirginlik içindedir. Köy, “bilge kadın” olarak anılan Işık’ın tüm çabalarına rağmen tehlike altındadır. Suskun Nefer, yolsuzluk ve zorbalıkla suçlanmaktadır. Ayrıca İki Ülke’nin başkenti Per Ramessu’da dönen dolaplar iktidarı zayıflamakta, saray tarafından yapılan yiyecek ikmalinin kesintiye uğraması, zanaatkarların aletlerine düzenlenen sabotajlar, maden rezervlerinin gitgide azalması ve sınırlarda toplanan düşman orduların güç birliğine gitmesi köyü adım adım uçurumun eşiğine sürüklemektedir.

Christian Jacq bu sürükleyici romanda, günümüzden binlerce yıl önce Mısır’da gerçekleşen komplolar, hırsızlıklar cinayetler ve suistimallerle baş etmek zorunda kalan kahramanların macerasını anlatıyor.

Serinin diğer kitapları:

Işık Taşı 1, Suskun Nefer
Işık Taşı 3, Cesur Paneb
Işık Taşı 4, Hakikat Meydanı

Menüye dön