Bildirge – Gemma Malley

Bildirge, vampir furyasının ardından oluşmuş distopyalar genç yetişkin türünü kasıp kavururken, belki daha küçük yaşlara uygun olabilecek, yine de gayet güzel akıp giden, Gemma Malley’in yazdığı üçlü serinin ilk kitabı. DeliDolu’nun Tudem adı altında bu kitabı ilk çıkardığından beri alıp okumak istemiştim, kısmet yıllar sonrasınaymış. Gerek kapaklarının güzelliği, gerek konusuyla oldukça ilgi çekici bir kitap. Bilim kurgulara ya da distopyalara ilgi duyan 11-16 yaş arasındaki gençler için oldukça uygun.

Bildirge - Gemma Malley

Bir distopyanın ya da gelecekte geçen bir romanın iki tane olmazsa olmazı var. Birincisi, bugünü ve şimdiyi yansıtmalı, ikincisi ise anlatılanların gelecekte olabileceğine inandırmalı. Bildirge, bu iki koşulu da sağladığından, Anna ve Peter arasındaki ilişkinin sadeliği ve güzelliğinden, benim de beğenerek okuduğum bir kitap oldu. Serinin diğer iki kitabını da okumak için sabırsızlanıyorum.

Bildirge, çoğu distopya gibi zor durumda olan bir gencin başından geçenleri anlatsa da, diğer romanlara göre farklı olan tarafı Anna’nın kötü bir durumda olduğunu kabullenmesinin oldukça zaman alması. Çocukluğundan beri, kendisine söylenileni yapmış, kitap içerisinde sıkça söylendiği gibi, yerini bilmiş, kendisine verilenlerle yetinmiş ve bunlara minnet duymuştur. Yine de küçük kaçamakları vardır; her genç gibi korkuyor ve kendini tehlikeye atmak istemiyordur. Bu farklılık ve Anna’nın zaman içindeki değişimi, kitabın sevdiğim özelliklerinden birisi.

Konusu, basitçe ve yüzeysel olarak anlatacak olursam, insanların yaşlanmayı önlemesi, ardından ölümlerin azalması ve insan sayısının gitgide artmasıyla başlıyor. Bir süre sonra yönetim bir bildirge ile, anne baba olmaya karar veren insanların uzun ömrünü ellerinden alıyor ve böylece bir denge sağlanmaya çalışılıyor. Bu bildirgeye karşı gelip ebeveyn olan insanlar hapis ile cezalandırılırken, çocukları Artık diye adlandırılıyor ve Yasal insanlara, yani artık olmayanlara, hizmet etmeleri için yetiştiriliyor. Anna ise, bu artıklardan bir tanesi, hatta kıdemlisi. Ancak Peter’ın gelişi, çocuğun davranışları, sözleri ve hatta yürüyüşü ile her şey değişiyor.

Bildirge - Gemma Malley

Delidolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bildirge – Gemma Malley

Dokunaklı ve düşündürücü bir kara ütopya

Benim adım Anna ve burada olmamalıyım. Var olmamalıyım. Ama varım. Burada olmam benim hatam değil. Neyse ki beni erkenden yakaladılar; böylesi daha iyi…

Sonsuz yaşam miti, Gılgamış Destanı’ndan bu yana insanoğlunun başına bela getirmekten başka hiçbir işe yaramamıştır. Peki, ya bu mit eğer bir gün gerçeğe dönüşürse? İngiliz yazar Gemma Malley, 2007 yılında ilk romanı Bildirge’yi edebiyatseverlerin beğenisine sunduğunda dünya çapında bir üne sahip olacağını hiç tahmin etmiyordu. Kısa yazarlık kariyerinde hızlı ve emin adımlarla yürüyerek birçok distopik esere imza atan Malley, özgün tarzıyla beğenilen isimlerden biri haline geldi.

Geçmişlerinden kaçarak iyi bir gelecek kurma umuduyla birbirlerine tutunan Anna ve Peter’ın macera ve gerilim dolu yaşam mücadelesine “gerçekçi” bir ayna tutan üçleme, Bildirge ve Direniş’in ardından üçüncü kitabı Miras’la noktalanıyor.

Bu kitap Delidolu Yayınları İle Her Aya Bir Kitap projesinden. Siz de bizimle birlikte okuyun, edebiyatla “daha az geçilmiş” yolları birlikte aşındıralım.

Kitaplık Faresi

Menüye dön