Beyin Bağırsak Bağlantısı – Emeran Bayer

Beyin Bağırsak Bağlantısı sağlıkla ve beslenmeyle ilgili okuduğum kitaplarda en önemliler bölümündeki yerini aldı. Bağırsaklarımızın ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz? Bu zamana kadar çok üzerinde durulmamış olabilir ancak bundan sonra bağırsaklarımıza iyi bakmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bu kitap da ne yapmamız gerektiğini ve aynı zamanda ne yememiz gerektiğini de bir güzel anlatıyor.

Beyin Bağırsak Bağlantısı - Emeran Bayer

Beyin Bağırsak Bağlantısı bu iki önemli organ arasındaki bağlantıyı basit bir dille anlatıyor. Korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda midemizde oluşan kasılmaları, mutluyken midemizde uçuşan kelebekleri göz önüne alırsak bu iki organı biraz daha dikkate almamız gerektiğini zaten göreceğiz. Stresten uzak durmanın ve sağlıklı beslenmenin bu organlara nasıl iyi geldiğini de kitabı okuduktan sonra çok daha iyi anlayacaksınız. Siz bu esnada bol bol sebze tüketin, işlenmiş gıdalardan uzak durun, fermente gıdalar tüketin ve meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirin. Keyifle ve sağlıkla!

Hazır buradayken şu kitabı da öneririm: Genius Foods – Max Lugavere

Beyin Bağırsak Bağlantısı - Emeran Bayer

Paloma Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Beyin Bağırsak Bağlantısı – Emeran Bayer

Beynimiz ile bağırsaklarımız arasındaki bağlantıyı hepimiz deneyimleriz; “doğru geldiği” için aldığımız kararlar, büyük bir toplantı öncesi midemize giren kramplar, stresli olduğumuzda karnımızın guruldaması bu bağlantının göstergeleridir. Bağırsak ile beyin arasındaki diyalog, Ayurvedik ve Çin tıbbı gibi eski tedavi gelenekleri tarafından kabul edilirken, Batı tıbbı beynin, bağırsakların ve bağırsak mikrobiyotasının birbirleriyle iletişim kurma biçimlerinin karmaşıklığını genel olarak dikkate almamıştır.

UCLA’da Stres Nörobiyolojisi Merkezi’nin direktörü olan Prof. Dr. Emeran Mayer, gelişmekte olan bu bilime devrimsel ve kışkırtıcı bir bakış açısı sunarak bize sağlığımızın sorumluluğunu üstlenmek ve vücutlarımızın doğuştan gelen bilgeliğini dinlemek için bağırsak-beyin bağlantısının gücünden nasıl faydalanmamız gerektiğini öğretiyor.

Beyin-Bağırsak Bağlantısı, ağırlıklı olarak bitkisel beslenmenin bağırsak ve beyin sağlımız için neden önemli olduğunu, bağırsak-beyin gelişiminde erken çocukluk döneminin önemini ve çocuklarının iyi gelişmesine yardımcı olmak için ebeveynlerin neler yapabileceğini, aşırı stres ve kaygının gastrointestinal hastalıklar ve bilişsel bozukluklardaki rolünü, “içimizden gelen hisleri” nasıl dinleyeceğimizi ve vücudumuzun bize gönderdiği sinyallere nasıl dikkat edeceğimizi ve çok daha fazlasını anlaşılır bir dille açıklıyor.

Menüye dön