Besin Paradoksu – Steven R. Gundry

Besin Paradoksu bir çeşit protein olan lektinlerden ve lektinlerin sağlığımızı nasıl etkilediğinden bahsediyor. Bu zamana kadar sağlıklı olduğunu düşündüğümüz çoğu besinin bizi hasta ettiğini öğrenince biraz şaşıracak ancak Doktor Gundry’nin anlattıklarından yola çıkınca işin mantığını hemen anlayacaksınız.

Besin Paradoksu - Steven R. Gundry

Besin Paradoksu belli başlı besinlerin bizi neden hasta ettiğini birçok örnekle ve kolay bir dille anlatıyor. Örneğin en çok sevdiğim meyvelerden domates lektin içerdiğinden insan için hayli zararlı. Ancak kabuğundan ve çekirdeğinden arındırıldığında lektinden de arındığı için yenilebilir hale geliyor. Domatesi çok yaygın olarak tükettiğimizden hemen bu örnekle başlamak istedim yazıya. Şimdi gelelim tahıllara. Buğdaydaki en popüler lektin nedir bir fikriniz var mı? Son birkaç yıldır özenle yemekten kaçınılan gluten! Gluten de bir çeşit lektin ve buğdayda bolca mevcut.

Peki biz neden sadece glutene odaklandık da diğer lektinleri göz ardı ettik? Başka bir soru da bu zamana kadar neden hiç lektinlere odaklanmadığımız olabilir. Söz konusu sağlık ve beslenme sektörü olduğunda bu tür sorular her zaman kafalarda yer edecek. Ancak okumaya, öğrenmeye ve sorgulamaya tam gaz devam etmek gerek.

Ben ne zaman yeni keşfettiğim bir doktorun kitabını okusam önce kuşkuyla karşılıyor, sonra aklıma yatarsa bir süre diyetini uyguluyorum. Bu kitap benim halihazırda yaptığım diyetimi desteklediğinden ve yediklerim benzeştiğinden hemen aklıma yattı. Eminim siz de bu kitabı okuduktan sonra sıkı bir lektin diyetine girmek ve hayatınızdaki tüm değişiklikleri takip etmek isteyeceksiniz. Sağlıkla!

Hazır buradayken şu kitapla da ilgileneceğinizi düşünüyorum: Beyin Bağırsak Bağlantısı – Emeran Bayer

Besin Paradoksu - Steven R. Gundry

Yakamoz Yayıncılık’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Besin Paradoksu – Steven R. Gundry

“Her şeyi doğru yapıyorum ama yine de kilo alıyorum.” “Sağlıklı besleniyorum ancak mide sorunlarım bir türlü geçmiyor.” Bu cümleler size de tanıdık geliyor mu? Cevabınız evetse elinizde, ihtiyacınız olan kitabı tutuyorsunuz demektir. Doktor Steven Gundry, size bu kitapta “sağlıklı” olduğunu düşünerek tükettiğiniz pek çok besinin aslında sizi zehirleyip hasta ettiğini yıllara dayanan tecrübeleriyle ve bilimsel kanıtlarıyla gösterecek. Besin Paradoksu Programı ile otoimmün hastalıklardan diyabete, sızıntılı bağırsak sendromundan kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığı, sadece beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek tedavi edebileceksiniz. Siz de sağlıklı bir şekilde beslenip, sizi zehirleyen tüm besinlerden kurtularak daha mutlu bir hayata adım atmak istiyorsanız hemen bu kitabı okumaya başlayın.

Menüye dön