Beş Sevim Apartmanı – Mine Söğüt

Beş Sevim Apartmanı Mine Söğüt’ün okuduğum ilk kitabı oldu. Bir oturuşta okuduğum yazarın bu ilk romanı sonuyla beni benden aldı. Bir süre ne okudum ben şimdi diye düşündüm. Bir güzel yerimden kalkamadım. Her bir karakter için teker teker kitap yazsa da hepsiyle yine haşır neşir olsam diye hayaller kurdum sonra. Güzel sürüklendim arkasından anlayacağınız.

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Beş Sevim Apartmanı ve koca bir evren

Beş Sevim Apartmanı; altı karakter üzerinden altı koca dünya, bir apartman üzerinden koca bir evreni anlatıyor. Bu kadar kısa bir kitapta bunca hikaye, bunca duygu… Bir meyve olsa nar olurdu bu roman. Kültürümüzde fazlaca yer kaplayan cinperi masallarıyla şahane bir Türkiye manzarası çiziyor. Tabi manzara pek iç açıcı olmadığından içinizde bir buruklukla okuyorsunuz kitabı. Mine Söğüt’ün dili çok akıcı, karakterleri üç boyutlu ve değindikleri de kaçındıklarımızdan. Durum böyle olunca kitapları tokat gibi çarpıyor insana.

Mine Söğüt yayınevini değiştirirse (ki umarım en kısa zamanda değiştirir) gidip diğer kitaplarını da alacağım ancak o zamana kadar Yapı Kredi Yayınları’nı boykot ettiğimden hiçbir kitabını okuyamayacağım. Belki arkadaşlarımın kitaplığında varsa okurum. Siz okudunuz mu?

Beş Sevim Apartmanı

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Beş Sevim Apartmanı – Mine Söğüt

Pürtelaş Sokağı’nda kediler bir gün canhıraş feryatlarla ortalığı inlettiler. Pürtelaş Sokağı’ndaki Beş Sevim Apartmanı’nda tuhaf şeyler oluyordu. Beş pencereli, beş odalı, beş acayip insanın oturduğu Beş Sevim Apartmanı’nda perdelerin arkasında tuhaf şeyler olup bitiyordu. Cinler aleminden gelenler, periler aleminden gelenler, cinperi aleminden gelenler, orada beş garip hikaye yazdılar… yazdılar… yazdılar.

Pardon, altı hikaye yazdılar. Bir de Doktor Samimi ve onun günlüğü var.
Rüyada günlük görmek iyi bir kitap okuyacağınıza işarettir. Rüyada günlük görülse de görülmese de Beş Sevim Apartmanı’nı okumak iyiye işarettir, onu okuyanın gönül gözü açılır, peri kızları rüyasına girer. 
Mine Söğüt ilk romanı Beş Sevim Apartmanı ile okuyanı cinperi alemine götürüyor, uzun bir masal dinletir gibi, anlatır gibi, gösterir gibi.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön