Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım – Elena Ferrante

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Elena Ferrante’nin 2011’de yazdığı dört kitaptan oluşan Napoli Romanları serisinin ilk kitabı. İngilizce’ye çevrildikten sonra yayıncılık başarısına dönüşen kitap çok popüler olduğundan hemen radarımdan çıkmıştı. Fazla popüler olan her kitaba pek hoş olmayan gözlerle baktığımdan bu kitaba da hiç merak göstermedim. Yıllar sonra, buradaki kitap kulübüm kitabı okumaya karar verince, neden olmasın dedim. İyi ki bu kitabı seçmişiz, Ferrante enfes bir yazarmış!

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, İtalya’nın fakir bir mahallesinde yaşayan iki kızın arkadaşlığıyla başlıyor. Bir yandan İtalya’nın durumunu anlatırken, bir yandan da bu iki kızın dostlukları, kıskançlıkları, hayat uğraşları ve umutlarını anlatıyor kitap. Lenu ve Lila, fakirliğin kol gezdiği mahallelerinde birbirlerine verdikleri güç ile ayakta kalıyor ve erkek egemen dünyalarına anlam katmaya çalışıyorlar. İtalya’nın birçok anlamda ülkemize ne kadar çok benzediğini gördükçe şaşırdım açıkçası. Bu iki genç ve akıllı kızın başından geçenleri okudukça da bizde yaşananlarla kıyaslamadan edemedim. Serinin diğer kitaplarını da çok zaman geçmeden okuyacağım ki seriyi bitirenlere göre bu ilk kitap diğerleriyle kıyaslandığında gölgede kalıyormuş. Bu kitabı bu kadar sevdiysem diğerlerine büyük ihtimalle aşık olacağım. Ben kitabı İngilizce çevirisinden okudum ama Türkçe çevirisinin de çok iyi olduğunu söylüyorlar, Eren Yücesan Cendey çevirdiğinden benim de hiç şüphem yok. Keyifle!

Serinin diğer kitaplarına göz atmak isterseniz: Yeni Soyadının Hikayesi, Terk Edenler ve Kalanlar, Kayıp Kızın Hikayesi

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım - Elena Ferrante

Everest Yayınları’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım – Elena Ferrante

Kimliğini ısrarla gizlemesiyle adeta bir efsane haline gelen müstear isimli Elena Ferrante’nin dört ciltten oluşan “Napoli Romanları”, sadece İtalya’da değil tüm dünyada fenomen olarak kısa sürede 22 dile çevrildi. Bugün milyonlarca okurun hayranlıkla okuduğu dizinin devam kitaplarının da en kısa sürede raflardaki yerini alacağını belirtiriz.

“Sen benim olağanüstü akıllı arkadaşımsın, hepimizden çok daha başarılı olmalısın, bütün kızlardan ve erkeklerden.”

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, İtalya’da bir kenar mahallede yetişen iki genç kızın çekişmeler, kıskançlıklar ve sırlarla örülü dostluklarını, zorluklarla geçen büyüme ve varoluş serüvenlerini anlatıyor.

“Napoli Romanları”nın ilki 50’lerde, fakir bir mahallede başlıyor. Bu unutulmaz dostluk hikâyesinde fazlasıyla akıllı ve duyarlı iki genç kız, Lenù ile Lila, boğucu erkek-egemen kültür, duyarsız, buyurgan aileleri ve yoksunluklar karşısında birbirlerinde teselli bulur. Ancak bu iki sıradışı arkadaş büyüdükçe, onlara dayatılan değerleri kabule yanaşmayacak, büyük fedakârlıklar da gerektirse, birer kadın olarak tutkularını yaşamak ve yaratıcı olmak için ellerinden geleni yapacaktır…

“Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım sürükleyici, kalabalık, geniş bir ‘olgunlaşma romanı.'”
-James Wood, The New Yorker-

“Elena Ferrante: öfkeli kadın yazarların en iyisi!”
-John Waters, yönetmen-

“Ferrante’nin genç kızlık ve arkadaşlık meselesini ele alışı olağanüstü etkileyici.”
-Gwyneth Paltrow, oyuncu-

Menüye dön