Ben Frankfurt’ta Şoförken – Aydın Engin

Aydın Engin’i babamdan ve Ben Frankfurt’ta Şoförken adlı kitabını da birçok insandan duymama rağmen kitabı uzun süre hiçbir yerde bulamamıştım. Nihayet buldum. İyi ki bolca aramışım ve bulmuşum. Uzun zamandır beni bu kadar etkileyen bir kitap daha olmamıştı. Aydın Engin insanın içine işleyen anılarıyla insanı hem güldüren hem de bolca ve hüzünle düşündüren bir kitap yazmış.

Ben Frankfurt'ta Şoförken - Aydın Engin

Ben Frankfurt’ta Şoförken ve bir insanı tanımak

Aydın Engin t24 ve Cumhuriyet‘te yazıyor şu sıralar. Her yazısı enfes birer parça olsa da ben bu kitabını kendimce baş ucu kitabım ilan ettim. Almanya Frankfurt’ta taksi şoförlüğü yaparak para kazandığı dönemdeki anılarını anlatıyor bu adı üstünde kitabında Aydın Engin. Her cümlesinde, her öyküsünde ne kadar insan gibi insan olduğunu anlıyorsunuz. Ben özellikle “Usulcacık… Bir çığlık gibi usulcacık…” adlı yazısından çok etkilendim, mis gibi de ağladım. Bir süre hiçbir şey yapmadım, yapamadım. Elim belimde dolandım biraz. Kitabı elime alıp bir sonraki anısını okuyana kadar da aklımı toplayamadım. İnsanı çok derinde bir yerlerde yakalıyor Aydın Engin. Bilmem amacı bu muydu bunları yazarken… Kitabı sayesinde Almanya’da yaşlanmak kadar korktuğum bir şey yok şu sıralar sanırım. Ah bir de en çok, evet en çok da insanları üzmekten korkar oldum. Taksi şoförlerine daha farklı bakar oldum. Sanırım bundan sonra hepsinde biraz da Aydın Engin’i göreceğim. Mutlaka, mutlaka, mutlaka okuyun bu kitabı! Her cümlesini çok seveceksiniz!
Keşke romanlar yazsa Aydın Engin bize!

Ben Frankfurt'ta Şoförken - Aydın Engin

Tanıtım yazısı:

12 Eylül 1980, Berlin’de bir otel odasında “yakaladığı” Aydın Engin için 6 yılını Frankfurt’ta taksi şoförlüğü yaparak kazanacağı 12 yıllık bir siyasi sürgünün başlangıcıdır.Yorucu iş günlerinin eşle dostla paylaşılan günü birlik şoförlük deneyimlerinin yayımlanması ise hem “mesleğe dönüş”, hem de sevinçli bir “varoluş” olur Engin için. Neler yoktur ki bu anılarda: “İlk müşterim; ilk soğuk duş”tan, “şu benim hemşerilerim”e, “biz yabancı şoförler”den”sanayileşmenin bedeli mi?”ye altı yılın kimi kederli, çoğu eğlenceli ama hepsi bellekte çakılı kalan izleri…Belki de bu yüzden Cumhuriyet’te mesleğe yeniden dönüşünü de anılarına borcunu ödeyerek kutlar: Ben İstanbul’da şoförken…

Buradan satın alın: Aydın Engin – Ben Frankfurt’ta Şoförken

Bu kitapla ne dinlenir: Hiçbir şey dinlemeseniz daha iyi.

Bu kitapla ne içilir: En demlisinden tavşan kanı çay.

Kitap yorumu ilk olarak Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön