Before Night Falls – Reinaldo Arenas

Before Night Falls uzun zamandır okumak istediğim ancak beni çok üzeceğinden korktuğum için ertelediğim bir kitaptı. Kitabı nihayet bitirdiğimde düşündüğüm kadar korkmadıysam da, dünyanın işleyişine tekrar tekrar içerledim. Ayrıca kitabın dilimize çevrilmemesi de beni hayretler içinde bıraktı. Ama o konuya hiç girmeyeceğim.

Before Night Falls Kübalı yazar Reinaldo Arenas’ın anılarını anlattığı en ünlü kitabı. Çocukluğundan ölümüne kadar yaşadıklarını hayli sade bir dille anlatan yazar, kitabı okurken sanki karşınızdaymış hissini yaratıyor. Arenas’ın dili sade olsa da yaşadıkları hayli korkunç olduğundan iyi ki karşımda değil diye düşündüm açıkçası.

Before Night Falls - Reinaldo Arenas

Arenas çocukluğunu Batista döneminde ve yetişkinliğinin büyük bir kısmını da Castro döneminde geçiriyor. Yazarın çocukluğu hakkındaki anılarını okurken şoka girdim ve beni daha nelerin beklediğini bilmiyordum bile. Bir homoseksüel olduğu için Castro döneminde hapse giriyor. Bir yazar olduğu için ayrıca başka baskılar görüyor. Bir de elbette Küba’dan Amerika’ya kaçışı ve oradaki hayatını anlatıyor. İyi bir anı kitabı okumak isteyenlere öneririm. Çok etkileneceksiniz!

Kitapta altını çizdiğim onca cümle arasından beni en çok etkileyen de aşağıdaki cümle oldu.

“The difference between the communist and capitalist systems is that, although both give you a kick in the ass, in the communist system you have to applaud, while in the capitalist system you can scream. And I came here to scream.”

Before Night Falls – Reinaldo Arenas

Serpent’s Tail’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Before Night Falls – Reinaldo Arenas

The shocking memoir by visionary Cuban writer Reinaldo Arenas “is a book above all about being free,” said The New York Review of Books–sexually, politically, artistically. Arenas recounts a stunning odyssey from his poverty-stricken childhood in rural Cuba and his adolescence as a rebel fighting for Castro, through his supression as a writer, imprisonment as a homosexual, his flight from Cuba via the Mariel boat lift, and his subsequent life and the events leading to his death in New York. In what The Miami Herald calls his “deathbed ode to eroticism,” Arenas breaks through the code of secrecy and silence that protects the privileged in a state where homosexuality is a political crime. Recorded in simple, straightforward prose, this is the true story of the Kafkaesque life and world re-created in the author’s acclaimed novels.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön