Bedenine Yazılı Masallar – Carmen Maria Machado

Bedenine Yazılı Masallar Carmen Maria Machado’nun birçok ödül almış ve birçok ödüle de aday olmuş öykü kitabı. Kitap kulübümün seçtiği kitabı büyük bir heyecanla ve merakla okumaya başladım çünkü yazarı daha önce duymuş ancak okumamıştım. İlk öykü Kurdele’yi bitirdiğimde umarım diğer tüm öyküler de bu kadar iyidir demiştim. Ancak ne yazık ki hiçbiri Kurdele kadar beni etkileyemedi.

Bedenine Yazılı Masallar feminist oldukları kadar tuhaf öykülerden oluşan, stili de hayli deneysel bir kitap. Deneysel kitaplardan genel olarak hoşlanmıyorum, bu öyküler de fikrimi değiştirmedi. Machado’nun şiddeti incelikle anlatmasını ya da yarattığı tuhaf ortamları ne yazık ki zevkle okuyamadım ve iletmek istediği mesajı da doğru düzgün alamadım. Aklım öykünün mesajından ziyade tuhaflığına takıldı hep. Ancak yazarın stilinin parladığını düşündüğüm öyküler de oldu elbette ve sırf onlar için bu kitabın okunabileceğini düşünüyorum.

Bedenine Yazılı Masallar - Carmen Maria Machado

İlk öykü Kurdele her açıdan insanı etkileyen, müthiş bir öykü. Kadınların evliliklerinde uğradıkları her türlü baskıyı ve kendinlerine ait özel herhangi bir şeyin erkekleri çılgına çevirmesini net bir şekilde anlatıyor. Sanatçılar Kampı ise geçtiği yer, değişik karakterleri ve kitaplardaki kadın karakterler üzerine yorumu ile beni çok etkiledi. Çetele isimli öykü ise bir seks günlüğü ile başlayıp ilginç bir distopyaya dönüşen iyi bir öyküydü.

Bedenine Yazılı Masallar karanlık, tuhaf, insanı geren ve şaşırtan, düşündüren feminist öykülerden oluşuyor. Ben daha derin ve edebi açıdan daha nitelikli bir eser okumayı dilerdim ancak yine de bu öykülerin çoğu okura çekici geleceğini düşünüyorum. Keyifle!

Nebula Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bedenine Yazılı Masallar – Carmen Maria Machado

Carmen Maria Machado çok ses getiren, heyecan verici ilk öykü seçkisi Bedenine Yazılı Masallar ile psikolojik gerçekçilik ile bilimkurgu, komedi ile korku, fantastik ile fabl arasındaki kanıksanmış çizgileri neşeyle paramparça ediyor; türleri eğip bükerken kadınların yaşamlarının ve bedenlerinin maruz kaldığı şiddetin bir haritasını çıkarıyor.

Hayatında her şey yolunda giden bir kadının kocasından tek bir isteği vardır: Boynundaki yeşil kurdelesine dokunmaması. İnsanlığı kıskıvrak yakalayan bir salgın dünyayı yıkıp geçerken bir kadın eski aşklarının çetelesini çıkarır. Bir alışveriş merkezinde balo elbiseleri satan bir mağazanın çalışanı, elbiselerin dikişleri arasındaki korkunç sırrı keşfeder. Kilolarından kurtulmak isteyen bir kadın, geçirdiği ameliyatın beklenmedik sonucu olarak davetsiz bir misafir ile baş başa kalır. Birbirinden yetenekli ve eksantrik sanatçılarla kampta inzivaya çekilen bir yazar, ormanın derinliklerinde korkuları ve çocukluğu ile karşılaşır.

Hem bu dünyadan hem bir başkasından, yer yer kadim masalların bugüne uyarlanmış hâllerini hatırlatan, kâh komik kâh çok ciddi üslubuyla Bedenine Yazılı Masallar kan dondurucu şiddetten en incelikli haletiruhiyeye dek akıl almaz bir kaleydoskop sunuyor okura. Machado’nun öyküleri, göz alıcı özgünlükleriyle çağdaş edebiyatın sınırlarını genişletirken bizi kendine hayran bırakıyor.

 “Carmen Maria Machado’nun Bedenine Yazılı Masallar kitabındaki öyküler özgünlükleri, aykırılıkları, tensellikleri ve tuhaflıklarıyla nefes alır verircesine canlı.”

-Roxane Gay, Kötü Feminist kitabının yazarı

“Machado, bedenin gizemli dünyasına görünürlük kazandırırken, ruhun karanlık ormanına ışık tutuyor.”

Karen Russell, Timsah Park kitabının yazarı

“Müthiş yaratıcı ve şaşırtıcı bir zekânın ürünü olan bu öykülerde kâbus ile peri masalı arasındaki ölüm-kalım dengesine tanık oluyoruz. Hep bir aciliyet duygusuyla, neredeyse dayanılmaz bir gerçeklikle yüklü hepsi. Carmen Maria Machado olağanüstü bir yazar ve duymazdan gelemeyeceğiniz bir ses.”

-Garth Greenwell, Cleanness kitabının yazarı

“Bedenine Yazılı Masallar, sadece en zekice edebiyat eserlerinin harcı olan biçimde size keyif verecek, canınızı acıtacak ve neye uğradığınızı şaşırtacak. Derlemede Carmen Maria Machado dehşeti, masalları, pop kültürü ve mitleri, tamamen yeni hissi yaratan büyüleyici yollarla harmanlamış. Eşi benzeri olmayan, çok başarılı öyküler bunlar.”

-Alissa Nutting, Tampa kitabının yazarı

Menüye dön