Bedende Yazılı – Jeanette Winterson

Bedende Yazılı, Jeanette Winterson’ın okuduğum ilk kitabı olsa da, yıllar yıllar önce üniversitede öğrencisiyle yasak bir ilişki yaşayan öğretmenimiz bize yazarın başka bir kitabını okutmaya çalışmıştı. Çalışmıştı diyorum çünkü kitapla kendisi dışında kimse ilgilenmeyince projeyi rafa kaldırmıştı. Mezun olduktan sonra bu kadın bize niye bu kitabı okutmaya çalıştı diye düşünmeden edemedim ve gittim kitabı aramaya başladım. Ancak bulamayınca konuyu tamamen bırakıp başka yazarların keşfine yoğunlaştım. Şimdilerde İngiliz yazarlara ağırlık verdiğimden okunacak kimler var diye araştırırken ismine rastlayınca tamam dedim vakti geldi. Ama gelin görün ki Winterson tam da üniversite, hatta lise zamanlarında okunacak bir yazar gibi geldi bana. Pek anlaşamadık anlayacağınız.

Bedende Yazılı, kendisi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz anlatıcı ile ilerliyor. Bu anlatıcının adını da cinsiyetini de bilmiyoruz ki baktığınızda ikisi de gerçekten lazım değil. Çünkü bu içinde başka birçok unsuru da içeren bir aşk hikayesi. Winterson’ı sevmek için sanırım belli bir türe daha yakın olmak gerek, tam emin değilim ancak ben yazarın ne stilini sevdim ne de yarattıklarını. Açıkçası bazı cümlelerini okurken hiç huyum olmasa da gözlerimi devirmeden edemedim. Halbuki kitabın başlarında gayet güzel gidecek bu kitap diye düşünüyordum. Sonrası büyük bir hayal kırıklığı olup çıktı ne yazık ki. Yine de büyük üne kavuştuğu ilk kitabı Tek Meyve Portakal Değildir’i okumak ve yazarla aramı düzeltmek niyetindeyim. Siz daha önce okudunuz mu?

Bedende Yazılı - Jeanette Winterson

Sel Yayınları‘ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bedende Yazılı – Jeanette Winterson

Jeanette Winterson, “Bütün kitaplarım deneyseldir; biçimlerle oynar, geleneksel anlatı çizgilerini takip etmeyi reddeder ve okuyucuyu bir oyuncu olarak dahil eder,” diyor. Bedende Yazılı da tam böyle bir roman. İlk bakışta basit bir aşk hikayesi; aşık olmak, yitirmek, kavuşulan sevgili… Ancak anlatıcı ve ana karakterin ismi yok, cinsiyeti belirsiz, yaşı bilinmiyor. Winterson buna rağmen arzulardan fedakarlığa, tutkudan ayrılığa kadar insani durumların resmini çizmeyi, gerçekliği şüphe götürmeyen bir aşk hikayesi anlatmayı, içine çekmeyi ve öyküyü okur için kişisel kılmayı başarıyor.

Winterson’ın her romanı benlik duygumuzu oluşturan arzular ve sınırlarla ilgili; korku, sınıf, ten rengi ya da beklentiler gibi aşmaya çalışmamız gereken sınırlar. Bedende Yazılı, aşkın insanı hem parçalayan hem de iyileştirip bütünleştiren gücünden, ölümcül bir hastalığın insanın benliğini nasıl yeniden oluşturduğuna kadar uzanıyor. Oyuna katılan okur için de bir kendini keşfetme yolculuğu vaadediyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2017 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım, Birleşik Krallık edebiyatını birlikte keşfedelim!

Menüye dön