Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nı daha ilk çıktığı dönemde orijinal dilinde okumuştum. Bittiğinde de bunun harika bir çocuk kitabı olduğunu düşündüm. Çocuktan ziyade 10-17 yaş arası insanlar zevkle okuyabilir diye düşünüyorum. Ransom Rigss ise gayet sevimli bir yazar. Fotoğraf çekmeyi (ve bulmayı), film çekmeyi, haritalarda bulunması zor olan yerlere seyahat etmeyi, şehri keşfetmeyi, dalış yapmayı (ki ona göre bu da bir tür şehir keşfiymiş, sadece içinde balıklar yaşıyormuş) seviyormuş sitesinde yazdığına göre.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın konusundan bahsetmek istiyorum biraz da. Gizemli bir ada, terk edilmiş bir yetimhane ve oldukça ilginç fotoğrafların olduğu bir koleksiyon var elimizde. Bunların hepsi de Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın evinde keşfedilmeyi bekliyor. Korkunç bir aile trajedisi yaşayan 16 yaşındaki Jacob, babasıyla birlikte oldukça uzak bir adaya yolculuğa çıkıyor. Burada Bayan Peregrine’in evini keşfediyor. Terk edilmiş evde dolanırken buranın hiç de normal bir yer olmadığını anlıyor yavaş yavaş. Sonrasında hikaye çözülmeye başlıyor ve ilginç karakterlerle canlanıyor.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Kitap boyunca birçok vintage fotoğraf karşınıza çıkacak. Bunların ne olduklarını anladıkça daha çok içine gireceksiniz hikayenin. Biraz karanlık, bolca maceralı ve çok hafif bir kitap okumak istiyorsanız hoş bir değişiklik olabilir. Ancak önceden de belirttiğim gibi bence gençlerin daha çok hoşuna gidecektir. Okuma meraklılarına güzel bir hediye olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca Tim Burton’ın yöneteceği filmi de geliyormuş, filmi gelmeden okumalarını sağlayıp sonrasında birlikte sinemaya gidebilirsiniz. Filmin kitaptan çok daha hoş olacağını düşünmeye başladım şimdiden. Tam Tim Burton’lık bir konusu var. Keyifle!

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ransom Riggs – Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

Gizemli bir ada

Terk edilmiş bir yetimhane

Tuhaf fotoğraflar

16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine’e ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Akıllardan çıkmayacak eski fotoğraflarla bezenmiş bu roman yetişkinlerin, gençlerin ve karanlıkta geçen bir serüvenden haz duyan herkesin hoşuna gidecek.

Menüye dön