Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur – Paul de Musset

Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur biraz büyülü, biraz heyecanlı ve çokça eğitici bir kitap. Paul de Musset bir çocuk kitabında olması gerken her şeyi özenle işlemiş bu kitabında. Rüzgarı, yağmuru, iyiliği, kötülü, umudu ve daha birçok şeyi güzel bir öyküyle öğrenmek hiç de fena olmasa gerek.

Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur - Paul de Musset

Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur biraz safça bir değirmenci ve eşinin evine gelip orada dinleniyorlar. Bunun karşılığında değirmenciye herhangi bir yardıma ihtiyacı olduğunda kendilerini ziyaret etmesini belirtiyorlar. Zaten oldukça fakir olan değirmencinin başı bir de toprak sahibi Baron’la belaya girince, değirmenci hiç düşünmeden Bay Rüzgar’dan yardım istemeye gidiyor. Ondan bir gümüş fıçı alıyor ve eve gidece kadar fıçının ne işe yaradığını bilmiyor. Eve gittiğinde bu büyülü fıçının onu sonsuza dek tok tutacak bir özelliği olduğunu keşfediyor. Ancak çok saf bir adam olduğundan bir şekilde bu fıçıyı Baron’a satıyor. Eşinin bağırıp çağırmalarına daha fazla dayanamayıp tekrar Bay Rüzgar’ı ve sonrasında diğer ihtiyaçları için Bayan Yağmur’u ziyaret ediyor. Bu esnada küçük oğlu büyüyor, ailesinin yaşadıklarını görüp onlara yardım ediyor. Peki sizce bu küçük aile Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur’a ne gibi bir oyun oynayacaklar dersiniz? Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Git çalış arkadaşım. Bana yaptığın bu iyiliği unutmayacağım. Öpüşelim çünkü görüyorum ki bugün çok kirli değilsin.”
“Eğer Marguerite’miz cömertse, bu düzeltilmesini asla istemediğim iyi ve az rastlanan bir kusurdur.”

Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur - Paul de Musset

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bay Rüzgar ve Bayan Yağmur – Paul de Musset

Serin mi serin bir öykü, şırıl şırıl bir masal

Değirmenci Jean-Pierre ile karısı Claudine’in hayatları, evlerine gelen iki tuhaf ziyaretçiyle birdenbire değişiverir: Davetsiz misafirlerin adı, ortalığı tozu dumana katan Bay Rüzgâr ve dereleri, ırmakları şenlendiren Bayan Yağmur’dur. Bay Rüzgâr’ın üflemesiyle değirmenini döndüren, Bayan Yağmur’un, tarlalarını sulamasıyla sebzelerini yetiştiren

Jean-Pierre, bu sayede kazanmış olduklarını ne yazık ki kötü kalpli Bay Baron’a kaptırır. Böylece değirmenci ailesi, Bay Rüzgâr, Bayan Yağmur ve Baron arasında amansız bir mücadele başlar. Bakalım sonunda kim gülecek?

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 8, 9, 10, 11

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön