Batır Gitsin Derin Sulara – J. M. Ledgard

Batır Gitsin Derin Sulara İngiliz yazar J. M. Ledgard’ın dilimize çevrilmiş tek kitabı ve 2017 yılında da beyaz perdede yer alacak. Okyanus kadar karanlık, nefes aldırmayacak kadar sıcak bir roman bu. İnsanlığın nereye gittiğine dair çokça düşünmenize sebep olacak ve elbette hiç de iç açıcı olmayacak bu düşünceler.

Batır Gitsin Derin Sulara Thomas More’un soyundan gelen James More adlı bir İngiliz casusun Somali’de cihatçılar tarafından rehin tutulmasıyla ve bu esnada yaşadıklarıyla başlıyor. Sonra Danielle ile tanışıyoruz. Danielle okyanusların derinliklerinde araştırmalar yapan bir su altı uzmanı. James ve Daneille bir otelde karşılaşıyor ve dört gün boyunca sadece yemek yiyor, sohbet ediyor ve sevişiyorlar. Yolları ayrıldıklarında, başlarına geleceklerinden habersiz, biraz eksik yaşamaya devam ediyorlar. Sonra James’in esaretine geri dönüyoruz; satırlardaki kelimeler sıcaktan tütüyor sanki ve içinizde kabaran nefret her hücrenize işliyor. Dünyanın haline, insanların cahilliğine, umutsuzluğa ve aslında her şeye lanet ederken bir sonraki bölümde Danielle ile okyanusların derinliklerindeki canlılar ve oradaki ilginç yaşamı okurken buluyorsunuz kendinizi. Ledgard okurunu bilgiye boğmaktan çekinmeyen bir yazar. Bu kitapta yer alan bilgilerin çok hoşunuza gideceğine eminim. Ancak öykünün yaz kitabı arayanlar için çok uygun olacağını pek sanmıyorum. İlgilileri için hayli keyifli bir okuma deneyimi sunacağı kesin. Keyifle!

Batır Gitsin Derin Sulara - J. M. Ledgard 1

Jaguar Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Batır Gitsin Derin Sulara – J. M. Ledgard

Afrika’da kendisini “su yapıları uzmanı” olarak tanıtan İngiliz casus James More ile su altı uzmanı matematikçi Danielle Flinders’ın yolları bir Noel günü Hotel Atlantic’te kesişir. Sulara ve dünyaya dair konuşulur, birkaç günlük bir aşk yaşanır ve yollar ayrılır. James, Afrika’da El Kaide’ye esir düşüp ölüm kalım düşüncelerine gömülmüşken Danielle tüm bunlardan habersiz okyanusların derinliklerine dalar ve yaşamın gizemini araştırır. Birbirlerinden uzakta, ikisinin de içten içe hissettikleri otelde yaşadıkları ile aynıdır. Yaşamın garip kurgusu, heyecan verici ama karmaşık duygular ve akıp giden sular…

İlginç tekniği, üç farklı noktadan ilerleyen füzyon yapısı, felsefi derinliği yanında yazarın, hikâyesini tuhaf bilimsel gerçekler, mitolojik ögeler ve politik gelişmeler etrafında ustaca örebilmesiyle son yılların en çarpıcı romanları arasına giren Batır Gitsin Derin Sulara’yı Gökhan Sarı İngilizce aslından çevirdi.

“Batır Gitsin Derin Sulara, yaşamın karmaşıklığı yanında insanı ve öteki şeyleri; acıyı, zevki, bilinmeyen derinlikleri ustaca gözler önüne seren bir roman. Tuhaf ve şaşırtıcı. Okur, Ledgard’ın zekâsının anaforuna kapılıp gidiyor.”
-Teju Cole-

Menüye dön