Batı Batıdır – Latife Mardin

Batı Batıdır tam gaz okumaya devam ettiğim Doğu Batı Dörtlemesi’nin ikinci kitabı. Latife Mardin’in İngilizce yazdığı bu seri her kitapla beni daha da şaşırtmaya devam ediyor. Uzun zamandır bu kadar entrika dolu ve  bir kitap okumamıştım.

Batı Batıdır da aynı Doğu Doğudur gibi Doğu ve Batı arasındaki farklılıkları pek hoş bir şekilde anlatıyor. Ancak bu kez Osmanlı’dan çıkıp Batı’da devam ediyor hikaye. Hem savaş, hem aşk hem de can korkusu yüzünden ülkeler, kıyafetler, kültürler sürekli değişirken, inanılmaz badireler atlatmış bir aşk da kitabın odağında kalıyor hep. Bu ikinci kitabı okurken şunu fark ettim; bu seri bana kitap okumaktan ziyade içinde bir sürü renkli karakter ve bolca entrika olan bir dizi izliyormuşum gibi hissettiriyor. İnsanı yormayan, akıcı bir bir kitap olduğundan hazır havalar da güzelleşmişken hafta sonları bir yerlere kaçacaksanız bu seriyi önerebilirim. Ancak uyarımı tekrar edeyim, bolca aşk hikayesi ve bolca entrika içerir. Keyifle!

“Doğu Doğu’dur, Batı da Batı; bu ikili hiç birleşmeyecek!”
-Rudyard Kipling

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Batı Batıdır – Latife Mardin

İngiltere’de başlayıp Kırım Savaşı nedeniyle Doğu’nun bütün güzelliklerini -İstanbul’unkiler dahil- arka planda sergileyen büyük ve maceralı aşk zinciri, bu kez Batı ülkelerinde devam ediyor… Fırtınalı bir aşkın peşinde roman okurları da Londra, Venedik, Asolo, Paris, San Remo, Viyana, Rodos, Eze, Villa Franca, Marsilya ve Akdeniz’den geçerek yine İstanbul’a, İzmir’e ve Kahire’ye ulaşıyorlar… Latife Mardin, Doğu Doğudur’dan sonra, Batı Batıdır’da da bireylerle farklı toplum kuralları arasında doğan çatışmanın dramını, yumuşak üslubuyla ve hızlı bir film şeridi gibi geçen olaylarla gene aşk ilişkisinin içinde sergiliyor. “Doğu Batı Dörtlemesi”nin ikinci kitabı ama başlı başına da sürükleyici bir roman.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön