Bakir İntiharlar – Jeffrey Eugenides

Bakir İntiharlar Jeffrey Eugenides’in The Marriage Plot ve Middlesex‘ten sonra okuduğum üçüncü kitabı oldu. Yazarın sevmediğim bir kitabı olmadığını mutlulukla belirtebilirim. Bakir İntiharlar çok müthiş bir kitapsa da benim favorim sanıyorum her zaman The Marriage Plot olacak. Belki ilk Eugenides kitabım olduğundan, belki de doğru zamanda okuduğumdan.

Bakir İntiharlar - Jeffrey Eugenides

Bakir İntiharlar onca popülerliğine karşın okumadığım bir kitaptı. Sofia Coppola hayranı olsam da filmi de seyretmemiştim. Kitabı bitirir bitirmez filmi izledim ve Bakir İntiharlar dosyasını kapattım. Artık huzurla Eugenides hakkında konuşabilirim! Hikayeleri bir yana, yazarın anlatımı o kadar güzel ki aslında ne anlatsa okunur. Ancak elbette hikayeleri de anlatımı kadar müthiş olduğundan daha ilk birkaç sayfada kendimi kaybetmiştim bile.

Bakir İntiharlar - Jeffrey Eugenides

Beş kız kardeşin trajik intiharlarını, müthiş bir anlatıcıyla okura aktarıyor Eugenides. Lisbon ailesinin dramını, genç bir kız olmayı, onları izleyen ve onları taparcasına seven genç erkeklerin hislerini okuyacak ve hepsini teker teker anlayacaksınız. Anlayamadığınız tek şey, bu genç kızların ölümleri olacak. Müthiş bir kitap bu, herkese öneririm. Kitabı bitirdikten sonra filmi de izleyin derim. Müthiş bir seyirlik!

Domingo Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Bakir İntiharlar – Jeffrey Eugenides

“Senin burada ne işin var tatlım? Hayatın ne kadar kötüleşebileceğini bilecek yaşta değilsin.
– Hiç on üç yaşında bir kız olmadığınız anlaşılıyor doktor.”

Cecilia, Therese, Bonnie, Lux ve Mary; Lisbon kardeşler bu sırayla intihar edecekler, beş güzel kız, bir yıl içinde, tüm mahalle yolun karşısından onları izlerken. Herkes kendince bir sebep yazacak, kısa süre sonra intiharlar yılı ülkede ters giden her şeyin simgesi olacak. Kızları taparcasına sevmiş, hemen her yerden onları gözetlemiş mahallenin oğlanları, hayatlarına devam edebilmek için yirmi yıl sonra bile aynı sorunun cevabını arayacak: Lisbon kızları bunu neden yaptı?

34 dilde yayımlanan ve Sofia Coppola tarafından beyaz perdeye de aktarılan Bakir İntiharlar bir modern klasik. Middlesex ile Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve çağdaş edebiyatın kült yazarlarından birine dönüşen Jeffrey Eugenides, bu ilk romanında gençlik ve kaybolan masumiyete dair eşsiz bir portre çiziyor. “Eugenides öykü anlatıcılarına bahşedilmiş en büyülü hediyeyle kutsanmış; sıradan olanı olağanüstüne dönüştürme yeteneği.”

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri. Aynı zamanda Simay’ın Favorileri okuma projesinin de bir parçası.

Menüye dön