Baharat ve Güç – Deniz Gürsoy

Baharat ve Güç baharatı ve baharatın dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Baharatın getirdiği güç ile devletlerin zamanla nasıl geliştiğini ve tarih boyunca dünyanın farklı yerlerinde baharatın nasıl kullanıldığını okumak dünya tarihine farklı bir bakış açısı sunduğundan kitap ilginç bir okuma deneyimi sunuyor.

Baharat ve Güç Deniz Gürsoy’un her zamanki tatlı diliyle yazılmış ve kitabı okurken yazarın baharat konusunda ne kadar derinlemesine araştırma yaptığını görmek de insanı bir hayli etkiliyor. Bu kitapta insanın sağlığına ya da güzelliğine yararlı baharatlara yer verilmiyor, böyle bir kitap arıyorsanız farklı kitaplara göz atmanız gerek. Ancak baharata farklı açılardan bakmak ve bu hayatlarımıza renk katan bu güzel kokulu şeylerin tarihini incelemek isterseniz çok hoş bir seçim olabilir. Bir de Deniz Gürsoy’un yine birbirinden enfes tarifleri var kitapta. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Baharat ve Güç - Deniz Gürsoy

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Baharat ve Güç – Deniz Gürsoy

Deniz Gürsoy, baharatın serüvenini masal tadında anlatıyor Baharat ve Güç’te. Baharatın savaşlar çıkartan gizemini tadında, kokusunda, şifasında ve elbette tarihin derinliklerinde araştırıyor…

“Bir varmış bir yokmuş…

Deve tellal iken, pire hammal iken ve ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, develerin hörgücüne asılı keçi kılından yapılmış heybelerin içinde çeşit çeşit baharat varmış. Yüzlerce deve birbiri ardına dizilir, etrafa mis gibi tarçın ve kakule kokuları yayarak aylar süren, uzun mesafeler aşılırmış.

Evet, bu defa hikâyemiz biraz masalımsı, biraz gizemli olduğu kadar hoş kokulu da. Bazen acımtırak ama her zaman bir lezzet. Baharattan söz ediyorum tabii.

Nefis kokulu ve katıldığı yiyecek ve içeceklere hoş tat veren baharatın kültürü, dolayısıyla da hikâyesi çok zengin olduğu gibi, baharatın, tarihin akışının yönünü değiştirebilecek kadar da stratejik, ticari bir önemi vardır. Baharat uğruna servetler kaybedilmiş, servetler kazanılmış, imparatorluklar çökmüş, imparatorluklar yeşermiş ve sonunda, yanlışlıkla da olsa, onun sayesinde yeni bir kıta keşfedilmiş.

Baharata duyulan iştah binlerce yıl sürecek olan insanlık tarihin-deki değişimi körükleyecek yakıtı sağlamıştır. Hatta baharat ticaretinin tarihçesi, dünya tarihinin belki de en önemli konusuyla kökten bağlıdır da haberimiz yoktur. Batı ile Doğu arasındaki binlerce yıldır varlığı hissedilen medeniyet çatışmasının kökeninde sakın baharat ticareti yatıyor olmasın? Batı ile Doğu arasındaki zenginlik ve güç dengelerini etkilemiş olan baharat değil de nedir?”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön