Backlight – Kanji Hanawa

Backlight, Kanji Hanawa’dan okuduğum ilk kitap oldu. Daha önce okuduğum hiçbir şeye benzemiyor ve hikaye neden bilmiyorum, tam benlik. Küçükken bir çok kez kayboldum, bu yüzden kitap beni geçmişe götürdü ve kaybolduğumda hissettiğim tüm o duyguları tekrar ortaya çıkardı.

Bu küçük (ama çok büyük) kitap, “backlight” olarak gerçek bir hikayeyi kullanıyor. Küçük bir çocuk ailesi tarafından ormana yakın bir dağ yolunda bırakılır, çünkü yaramazlık yapmıştır, ablasına taş atmıştır. Aile dakikalar sonra onu almaya gittiğinde, çocuğun olduğu yerde yeller esmektedir. Çıldırmış halde bu küçük yaramazı arasalarda hiçbir yerde bulamazlar.

Backlight-Kanji-Hanawa

Aramaya yüzlerce insan katılır ancak çocuk bulunamaz. Bu arada, bir Psikoloji Profesörü de konu üzerinde çalışmaya başlar. Onu ve meslektaşlarını bu durum hakkında konuşur ve yorum yaparken dinleriz. Bu süre zarfında, Japon kültürünü tanıma, kimlik, korku ve çocuk olma üzerine de bol bol düşünürüz elbette.

Kitapta bahsedilen gerçek hikaye hakkında biraz daha fazlasını öğrenmek isterseniz haberleri buradan okuyabilirsiniz. Keyfini çıkarın!

Red Circle Yayınlarından çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Backlight – Kanji Hanawa

This thought-provoking and intriguing tale, by the Akutagawa Prize-nominated master short story writer Kanji Hanawa, revolves around the extraordinary real story of the seven-year-old boy who went missing in the bear-inhabited forests of northern Japan for six whole days in 2016, after his parents had apparently abandoned him as a punishment. In Backlight, translated by Richard Nathan, a child is left alone at the side of a road in the mountains of Hokkaido in northern Japan by his parents.

When they return moments later, the boy is gone. Ishida, a Professor of Psychology is enlisted as part of the search team. As days pass, the search goes on and the number of people involved reaches more than a thousand. Ishida and his colleagues assess, analyse and discuss taking them on their own journey from theories concerning the whereabouts of the child, to the very heart of the Japanese psyche. A complex and challenging look at an unfolding emergency, a culture and a country.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön