Az Buçuk Teo – Sevim Ak

Az Buçuk Teo Sevim Ak’ın en hoş kitaplarından biri. Hem karakterleri, hem Behiç Ak’ın birbirinden sevimli çizimleriyle çocukların okumaktan çokça zevk alacağı bir kitap bu. Bir çocuğun gözünden yazılmış olması da kitaba hem farklı bir ses veriyor hem de okurun sempatisini kazanıyor. Hayli ilginç bir mahalle ve en az onun kadar ilginç yeni kiracısı hakkında güzel bir hikaye dinlemek istiyorsanız çocuklarla birlikte okuyun derim.

Az Buçuk Teo - Sevim Ak

Az Buçuk Teo, sıra dışı bir yabancıyla birden bire hareketlenmeye başlayan Palas Mahallesi’nde geçiyor. Bu yabancının karmakarışık saçları, bakımsız kirli kıyafetleri ve kendi gibi de bir köpeği vardır. Onun adı da Pasaklı Nuriye’dir. Kimseciklerin kiralamadığı, köhne bir eve yerleşir bu garip yabancı ve bütün mahallelinin merakını uyandırır. Ve olaylar hiç beklenmedik şekilde gelişmeye başlar. Bu kitap, kimsenin dış görünüşü ile yargılanmaması gerektiğini enfes bir şekilde anlatıyor. İnsanların nasıl göründüklerinin onları tanıdıktan sonra hiçbir değeri kalmadığını öğretiyor çocuklara. Bir de elbette bir insanın koca bir mahalleyi nasıl değiştirebileceğini. Özellikle matematikle arası pek olmayan çocuklarınız varsa, birlikte gülerek okuyabilirsiniz diye düşünüyorum. Keyifle!

Dalgalar Dedikoduyu Sever - Sevim Ak 1

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ali’cim, sen her gün kalbini çalıştırıyorsun, gözümden kaçmıyor. Dükkanının önünden geçen güzel kızlar kalbine faka bastırır yakında. Kalp egzersizini bırak, biraz beyne takıl.” 

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Az Buçuk Teo – Sevim Ak

Bir el arabasına doldurulmuş derme çatma eşya, derisi dökülmüş bir bavulla gelmişti yeni kiracı. Görünüşü, ‘dünya umurumda degil’ diyordu. Kafasını, kulaklarının üstünden iki parmak, ensesinden dört parmak kazıtmış, kuş yuvasına benzemişti. Kısa boylu, çökük yanaklı, eğri dişliydi. Yaşını kestirmek zordu. Kamburuna bakınca altmış, yuvarlanarak yürüyüşüne göre otuz, gözlük camlarının kalınlığına göre elliydi. Söylemeyi unuttum adamın adı Teo.
Garip bir mahallede bir eski apartman. Adı: Palas Pandıras Apartmanı. Her katında ikişer daire var. Oturanların çoğu da kiracı. Boşalan bir daireye, bir gün, yeni bir kiracı taşınır. Yukarıda, Sevim Ak’ın cümleleriyle tanıtmaya çalıştığımız Teo’dur bu. Bu değişik insan apartmanın da, mahallenin de yaşamını değiştirecektir. Gelin bu Az Buçuk Teo’nun serüvenini, bir çocuğun gözünden birlikte izleyelim.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön