Ayrı Yol – Andre Gide

Ayrı Yol Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Andre Gide’in okuduğum üçüncü kitabı ve sanırım yazarı en çok bu kitabıyla tanıdım ve bundan sonra da bu kitabıyla hatırlayacağım. İnsanı peşinden sürükleyen bir kitap bu, hiç bitmesin isteyeceksiniz.

Ayrı Yol kendi gerçek doğasını tanımaya çalışan bir adamın, Michel’in hikayesini anlatıyor. Michel aşkla ilgili hiçbir fikri olmaksınız oldukça sevgi dolu ve kırılgan Marceline ile evlenir. Balayına Tunus’a giderler ve Michel burada çok fena bir hastalığa yakalanır. Hasta olduğu günler boyunca geçmişteki Michel gidecek yerine başka bir insan gelecektir. Bu insan genç oğlanların sağlıklarından ve güzelliklerinden de etkilenen bir insandır artık. Hem ahlak hem de cinsel açıdan bir uyanış gerçekleşir Michel’de ve hastalığı atlattıktan sonra artık kendi istekleri doğrultusunda yaşamaya çalışan bir adam olacaktır. Ancak çok geçmeden eşi hastalanır ve Michel’in elde ettiği özgürlük aslında beklediği kadar eğlenceli değildir. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Andre Gide Ayrı Yol

Tanıtım yazısı:

Nobel ödüllü Fransız yazar ve düşünür Andre Gide, yaşamı boyunca toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün bireyin içtenliği ve kendini tanıması olduğunu vurgulamıştır. Ayrı Yol, Andre Gide’in bu görüşünü en net biçimde dile getirdiği romanlarından biri.

Geleneksel ahlak anlayışının karşısında bireyin özgürlüğünü savunanlara açık destek veren ve bu nedenle devrimci olarak nitelendirilen yazar, bu yapıtında, kendi evliliğinden yola çıkarak insan ilişkilerindeki sorunlara çözüm getirme çabalarını dile getiriyor.

Ayrı Yol, balayını geçirmek üzere karısıyla birlikte Tunus’a giden arkeolog Michel’in vereme yakalanmasıyla başlayan, onun iyileşmesi ve daha sonra karısının hastalanmasıyla devam eden bir yüzleşme ve arayış serüveni. Dünya edebiyatının en usta yazarlarından birinin kaleminden çıkan bu romanda, eşcinselliğini keşfeden ve toplumsal düzenin dayattığı kavramlardan sıyrılıp olabildiğince özgürleşmeye çalışan, bunu yaparken de kendisiyle çatışan bir erkeğin öyküsünü okuyacaksınız.

Buradan satın alın; Ayrı Yol – Andre Gide

Bu kitapla ne içilir: Artık kış içeceklerini daha bir ciddiyetle içmenin vakti geldi: nane çayı.
Bu kitapla ne dinlenir: Sunday Morning Jazz. Sadece kitapla değil, sürekli de dinleyebilirsiniz. Rica ederim.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön