Aynanın İçinden – Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

Aynanın İçinden’i Alice Harikalar Ülkesi’nden hemen sonra okudum ki bu güzelim ülkeden kopmayayım. Lewis Carroll içinde kaybolunası bir dünya yaratmış ve Alice ile bu dünyada gezinmek dünyadan kopmak için müthiş bir araç. Eh tabi bir de miniklerle kitap okuma şevkini paylaşmak da cabası. Hani sanki onlara okuyormuş gibi yapıp kendiniz için enfes birkaç saat ayırabilirsiniz.

Aynanın İçinden - Alice Harikalar Ülkesinde - Lewis Carroll

Aynanın İçinden Harikalar Ülkesi’ni belki daha çok sevmenize sebep olabilir. Bu kitap ilki kadar çok bilinmese de popüler kültüre çok daha fazla katkıda bulunmuş ve en az ilki kadar keyifli. Özellikle zamanın geriye gitmesi ve satranç konsepti Lewis Carroll’a biraz daha hayran kalmama sebep oldu. Önce Alice Harikalar Ülkesinde’yi ve ardından Aynanın İçinden’i okuyup filmleri de peş peşe izlerseniz unutulmaz bir Alice deneyimi yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum. Evdeki tüm bireyler için de harika bir hafta sonu eğlencesi olabilir. Keyifle!

Aynanın İçinden - Alice Harikalar Ülkesinde - Lewis Carroll

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bir adın ille de bir anlamı mı olmalı?” diye sordu Alice, kuşkuyla. “Elbette olmalı,” dedi Kumkuma, kısa bir kahkaha atarak. “Benim adım, şeklimin aynısı, şeklim şemalim de yerindedir ha! Seninki gibi bir adla hemen her şekilde olabilirsin.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Aynanın İçinden – Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde’yi okuyanlar, o romandaki küçük Alice’in peşine takılıp o büyülü ülkede dolaşanlar, Aynanın İçinden adlı bu kitapta bir başka dünyanın içinde yeni bir yolculuğa çıkıyorlar. Alice, kedisinin yavrusu Kitty’yi de yanına alarak evindeki kocaman aynanın içene, yani Ayna-Ev’e girer. Bu evde, kendi evindeki her şeyin tıpkısı vardır, kitapların bile. Tek farkı, her şeyin ters oluşudur, öyle ki: yazılar bile tersinden yazılmaktadır bu ülkede; zaman ve olaylar da geriye gitmektedir. Alice bu garip Ayna-Ev’e girer girmez, kendini satranç taşlarının doldurduğu bir Ayna-Dünya’da bulur. Şah ile Vezir’in yerini alan Kızıl Kral ile yüz bir yaşındaki Kızıl Kraliçe, bu yeni dünyanın başkişileridir. İşin tuhafı, bu Ayna-Dünya’nın her yerinin bir satranç tahtasına benzemesidir. Herkes geriye doğru yaşamak-tadır. Yün ören koyunlar, saman yiyen bir Kral, Alice’in uğruna birbiriyle dövüşen Beyaz Şövalye ile Kızıl Şövalye, birbirinden tuhaf yaratıklar, Ayna-Ev’in içindeki bu renkli dünyada Alice’i şaşkınlıktan şaşkınlığa sürüklerler. Başlangıçta sıkıntı çekse de sonunda Alice de bu dünyaya uyum sağlar. Kedisiyle birlikte bu serüvenin içine doludizgin dalar.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11, 12

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön