Ayfer Tunç – Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Ayfer Tunç’u ilk kez geçtiğimiz sene Can’la Bir Sene için okumuştum. Koca bir sene okuduğum onca yeni yazar arasından aklımda kalan birkaç tanesinden biri oldu Ayfer Tunç. İnsanın kolay kolay unutamayacağı kitaplar yazmak her yazarın harcı olmadığından, bundan sonra buralarda ismine daha çok rastlayacağımızı söyleyebilirim. En azından her sene en az bir iki tane Ayfer Tunç romanı okumayı planlıyorum.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi oldukça adı üstüne bir kitap. Yazar burada kelime oyunu yapmadan kitabın gerçekten ne hakkında olduğunu belirtmiş. Başlığını görüp de üzerinde durduysanız bunu hemen belirtmek isterim. Kitap sonunda bir indekse sahip ender romanlardan. İçinde o kadar çok karakter var ki olur da bu kimdi diye hatırlamak isterseniz bakmanız için konulmuş. Gelin görün ki karakterlerin her biri o kadar şahane o kadar gerçek ki hiçbirini unutmuyorsunuz. Hikayelerine bir yandan gülerken bir yandan ağlasanız mı bilemez hale geliyorsunuz. Roman boyunca tanıyacağınız ve bazılarını sevip bazılarını hiç sevmeyeceğiniz onca karakter, size aslında koca dünyayı bir çırpıda anlatabilecek de haberiniz olmayacak. Kitap bittikten bir süre sonra kendi yaptıklarımı, yaşadıklarımı kafamda Ayfer Tunç yazıyormuşçasına tekrar ederken buldum kendimi. Oldukça ilginç bir deneyimdi. Romanın çok kalın olduğunu düşünüp de okumaya korkuyorsanız bu korkunuz kitabın sonuna yaklaşırken aslında ne kadar kısa olduğuyla ilgili olacak.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi hiçbir şeye benzemeyen, kendi içinde dünyalar yaratmış inanılmaz bir roman. Bol bol düşünecek, bol bol güleceksiniz. Mutlaka okuyun!

Ayfer Tunç - Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Tanıtım yazısı:

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir “insan manzaraları” kitabı.

Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı kült kitabın yazarı Ayfer Tunç, bu kez, Karadeniz’in küçük bir kentinde denize sırtını dönmüş bir akıl hastanesinden yola çıkarak, akıllara durgunluk veren kişilerin yaşam zincirlerinden müthiş eğlenceli bir roman örüyor. Yalan Yanlış, yaklaşık yüz yıllık bir kesitte, siyasal ve toplumsal dönüm noktalarının insanların yaşamlarında bıraktığı izleri sürüyor.

Yalan Yanlış’ı soluk soluğa okurken, Türkiye’nin bütün hallerini yaşayacak, belki de insanlığın ortak hikâyesiyle yüz yüze geleceksiniz.

Buradan satın alın: Ayfer Tunç – Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Bu kitapla ne dinlenir: Zaten duymayacaksınız dinlediklerinizi, o yüzden radyoyu açın.
Bu kitapla ne içilir: Bir şey içmeseniz daha iyi olur sanki.

Kitap yorumu ilk olarak Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön