Ay ve Altı Peni – W. Somerset Maugham

Ay ve Altı Peni, W. Somerset Maugham’dan okuduğum ilk kitap oldu ve açıkçası sonuncusu da olmayacak. Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projem için özenle okunacaklar rafıma yerleştirdiğim bu kitap, çok iyi bir İngiliz yazarla tanışmama sebep oldu. Sanat, hayatıma böylesi fazladan güzellikler kattığında gerçekten çok mutlu oluyorum.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifthereader) on

Ay ve Altı Peni

Ay ve Altı Peni Fransız post empresyonist ressam Paul Gauguin’den esinlenilerek ortaya çıkmış bir roman. Charles Strickland (Gauguin) hali vakti yerinde, kendisine iyi para kazandıran bir işi, hayli sosyal ve herkesçe sevilen bir eşi ve çocukları olan bir adamdır. Londra’nın kaymağını yiyen tabakadandır ve hayatı olması gerektiği gibidir. Ancak bir gün, ortada hiçbir şey yokken eşine onu terk ettiğini ve bir daha dönmeyeceğini anlatan kısa bir mektup bırakır. Bundan sonra Strickland’in hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır ve ortaya bir dahi çıkacaktır.

Yazar bir yandan toplumun insan üzerindeki baskılarını bir yandan da bir dehanın gelişimini sunuyor okura. Bol para kazanan bir sigortacıyken bir anda sadece ekmekle yetinen bir insan olmanın nasıl bir şey olduğunu da enfes bir şekilde anlatıyor. Okura da midenin mi yoksa ruhun mu doyurulması gerektiği üzerine düşünecek anlar kalıyor.

Maugham müthiş bir hikaye anlatıcı ve okuması çok keyifli yazarlardan biri. Daha önce okumadıysanız herhangi bir kitabını edinip okumanızı öneririm. Keyifle!

Ay ve Altı Peni - W. Somerset Maugham

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ay ve Altı Peni – W. Somerset Maugham

Kalabalığın içinde dikkat çekmeyen, sıradan bir adamdır Charles Strickland. Tanıyanlar ondan büyük işler beklemez. Kimse onun bir dahi olabileceğini aklının ucundan geçirmez. Ancak Charles’ın büyük bir tutkusu vardır: resim yapmak… Bunun için evini, karısını ve çocuklarını terk eder. Paris’te ufacık bir stüdyoda dur durak bilmeksizin çalışır, çalışır, sayısız resim yapar, üstelik resimlerini sergilemeyi şiddetle reddeder. Sonunda uzun bir yolculuğa çıkar; gözlerini kaybeder ama fırçayı elinden bırakmaz, resim yapmaya devam eder.

Somerset Maugham Ay ve Altı Peni’yi yazarken ünlü ressam Paul Gauguin’in yaşamından esinlenmiş. Bu güzel roman, okuruna sanat tutkusunun ne yüce bir tutku olduğunu düşündürüyor; yaratma güdüsünün sıradan bir yaşamı nasıl da kolayca altüst edebileceğini anlatıyor.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön