At Last, Patrick Melrose 5 – Edward St. Aubyn

At Last, Patrick Melrose serisinin son kitabı. Şubat ayımı neredeyse tamamen Edward St. Aubyn okumaya ayırdım ve aslını isterseniz hiç pişman değilim. Böylesi korkunç bir hayatı inanılmaz bir hikayeye dönüştüren, enfes bir yazar St. Aubyn. Seriyi okumayacaksanız da, mini dizisi çıktığında lütfen göz atın derim, çok etkilenebilirsiniz. Hem aileye, hem arkadaşlığa hem de genel olarak ilişkilere dair çok şey anlatıyor.

At Last, Patrick’in annesi Eleanor’un cenaze törenini anlatıyor. Önceki Patrick Melrose romanlarında olduğu gibi sadece bir gün ya da bir olay üzerinden koca bir dünyayı anlatabilmiş yazar. Eleanor kitap boyunca asla sevemediğim ve hatta (şiddet karşısı olsam da) bol bol tokatlamak istediğim bir “anne” oldu. Patrick’in yıllarca yaşadığı çaresizlik ve korkuyu bir kenara bırakıp, sahip olduğu tüm zaman, sevgi ve parayı hayır kurumlarına harcaması bir yana, ölmeden önce Fransa’daki evi uyduruk bir şamana bırakması ve ne yazık ki saçma sapan insanları Patrick’in hayatına sokması da son şakası gibi oldu. Cenazesi de ona yaraşır bir şekilde başlayıp, başka bir ölümle sonlandı. Ancak bu esnada insanların zihinlerine kısa kısa uğrayan yazar, herkesin gözünden bir Eleanor tasviri çıkardı karşımıza. Neyse, gelelim Patrick’in ebeveynlerini kaybettikten sonraki çözülüşlerine… İşte kitap bu yüzden “Sonunda” başlığını taşıyor. Patrick iki çocuk sahibi ve artık koca bir adamken, nihayet kafasındaki fırtınayı dindirebiliyor. Ona işence eden bir baba ve bu işkenceye bile bile göz yuman bir anne artık dünya üzerinden silindiğinde ancak kendine gelebiliyor. Ve buraya asla sığdıramayacağım çok daha fazla duygu karmaşası ve insanın özeti. Umarım okursunuz bu seriyi, çok seveceğinize eminim. Keyifle!

At Last, Patrick Melrose 5 – Edward St. Aubyn

Pan Macmillan Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: At Last – Edward St. Aubyn

At Last is the fifth and final installment of Edward St Aubyn’s Patrick Melrose novels.
Now a major Sky Atlantic TV series starring Benedict Cumberbatch.

As friends, relatives and foes trickle in to pay their final respects to his mother Eleanor, Patrick Melrose finds himself questioning whether a life without parents will be the liberation he has so long imagined. Yet as the memorial service ends and the family gathers one last time, amidst the social niceties and the social horrors, the calms and the rapids, Patrick begins to sense a new current: the chance of some form of safety – at last.

Serinin diğer kitapları:

Patrick Melrose 1, Never Mind
Patrick Melrose 2, Bad News
Patrick Melrose 3, Some Hope
Patrick Melrose 4, Mother’s Milk

Menüye dön