Asleep – Banana Yoshimoto

Asleep Banana Yoshimoto’nun Mutfak adlı güzelim kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Mutfak beni ne kadar mutlu edip içimi huzurla doldurduysa bu kitabı da o kadar huzursuzlandırıp, yalnız hissettirdi. Üç uzun öykünün üçü de beni çok farklı yerlere götürüp, yıllardır aklıma gelmeyen bazı duyguları ayağa kaldırdı. Sahi, edebiyatın ne kadar güçlü olduğunun farkında mıyız?

Asleep - Banana Yoshimoto

Asleep’te yer alan her üç hikayenin ana karakteri bir kadın. Hepsi de bu kadınların bakış açısından anlatılıyor. Hepsinde uyku, gece ve bilinmezlik konuları işleniyor. Adını koyamadığım bambaşka şeyler de var. Kitabı bitirdikten sonra sarhoş gibi hissetmemin sebebi bu olsa gerek. Bazı cümlelerde durup düşündüğüm, zihnimin çekmecelerini karıştırdığım çok oldu. Bazılarında da uyandırmak istemediğim onca duygu başıma üşüştü. Tuhaf bir yalnızlık hissettiğimi de belirtmem gerek. Kendimi sürekli eşime sarılırken buldum. Hikayelerin hepsi gerçekten müthiş olsa da, bittiğine sevindim açıkçası. Her yönüyle çok değişik bir okuma deneyimi oldu bu benim için. Siz buna benzer bir kitap okudunuz mu hiç?

Asleep - Banana Yoshimoto

Faber & Faber’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Asleep – Banana Yoshimoto

Banana Yoshimoto has a magical ability to animate the lives of her young characters, and here she spins the stories of three women, all bewitched into a spiritual sleep. One, mourning a lost lover, finds herself sleepwalking at night. Another, who has embarked on a relationship with a man whose wife is in a coma, finds herself suddenly unable to stay awake. A third finds her sleep haunted by another woman whom she was once pitted against in a love triangle. Sly and mystical as a ghost story, with a touch of Kafkaesque surrealism, Asleep is an enchanting book from one of the best writers in contemporary international fiction. 

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön