Aşktan ve Gölgeden – Isabel Allende

Aşktan ve Gölgeden Isabel Allende’nin okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım bundan sonra birkaç Allende kitabı daha okuyacağım. İkinci bir kitabını okumadan önce uzunca bir ara vermek durumundayım çünkü yazarın daha çok politik olan romanları ne yazık ki beni biraz fazla üzüyor.

Her şeyden biraz fazlaca etkilenen bir insan olduğumu biliyorum. Bu yüzden kitabın sizi ağlatacağını ya da depresyona sokacağını elbette söyleyemem ama beni gerçekten hem sinirlendirdi hem de çok fena üzdü. Isabel Allende’nin karakterleri hemen alışıp günlük hayatınıza karışıveren karakterlerden. İşte tam da bu yüzden üzerimdeki etkisi biraz fazla oldu sanırım. Ancak Irene karakteri beni özellikle etkiledi. Kitap boyunca değişimine ve Allende’nin bu karekteri bir inci gibi işlemesine hayran kaldım. Olabilecek en kötü siyasi rejimlerden birinin altında ezilen, aşkla birbirine sığınmış iki insanın peşlerine düştükleri ‘büyülü’ bir kızı ararken keşfettikleri ise… Eh bu kısmı da kitabı okuyacaklara bırakıyorum. Keyifle.

Aşktan ve Gölgeden - Isabel Allende

Tanıtım yazısı:

Daha önce yayımladığımız “Ruhlar Evi”, “Eva Luna” ve “Eva Luna Anlatıyor” adlı kitapları büyük bir ilgiyle karşılanan Şilili ünlü kadın yazar Isabel Allende, yazarlık anlayışını şöyle özetliyor: “Yazarken, karanlığı dile getiriyorum; hemen her zaman böyle oluyor, çünkü gerçekliğin bir parçasıdır karanlık. Ama kitaplarımın karamsar olduğunu sanmıyorum. Kitaplarımda çok fazla acımasızlık var, ama aynı zamanda dayanışma, umut, bir parça mutlu son bile var. Keşke yalnızca mutlu sonları yazabilseydim, ama hayat öyle değil.” “Gerçekliğin bütün boyutlarını görebilmek ve yazabilmektir büyülü gerçekçilik”, diyen yazar, “Aşka ve Gölgeye Dair” adlı bu romanında, askeri diktatörlüğün pençesi altında inleyen bir Latin Amerika ülkesine götürüyor bizi. Yüksek sınıftan bir gazeteci kız ile bir fotoğrafçı genç, çirkin bir cinayet olayını öğrenirler. Ama yılgınlık içinde yaşayan bir ülkede ‘doğru’nun araştırılması herkesin göze alamayacağı büyük bir tehlikedir. Isabel Allende’nin, bu romanında, politik dava romanlarında pek rastlanmayan bir özdeşleşme ve duygudaşlık derinlikleri var.

Buradan satın alın: Aşktan ve Gölgeden – Isabel Allende

Bu kitapla ne içilir: Kırmızı şarap.
Bu kitapla ne dinlenir: Ludvig van Beethoven!

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön