Aşkın İlacı Çikolata – Deniz Gürsoy

Aşkın İlacı Çikolata, yine bir Deniz Gürsoy harikası olarak karşınızda. Çikolata sevmeyen insan ömrümde tanımadım, tanıyacağımı da sanmıyorum. Her gün, sabah öğle akşam demeden, bıkmadan tüketebileceğim tek yiyecek çikolata olabilir. Sağlığa zararlı olmasa, herkesin buna pekala katılacağına da eminim. Peki bu çok sevdiğimiz çikolata hakkında ne biliyoruz? En son ne zaman güzeller güzeli bir sıcak çikolata içtiniz bilmiyorum ama bu kitabı okuduktan sonra mutlaka içmek isteyeceksiniz. En başından söyleyeyim.

Aşkın İlacı Çikolata, çikolatanın tarihinden başlayıp, günümüze kadar geçirdiği süreçleri farklı ülkeler bazında anlatıyor. Kimi ülkelerde çikolata yerine konanlar, diğer ülkelerde çikolata sayılmıyor. Bazısı şekerli, bazısı şekersiz seviyor. Ama hepsi illa seviyor çünkü çoğunda çikolata kulüpleri varmış! Eskiden çikolata hakkında düşünülen şeyleri okuduğunuzda bir yandan çok gülecek bir yandan da bu güzelim şeyi yemek için öteden beri ne bahaneler uydurduğumuza şaşıracaksınız. Çikolata öylesine bir yiyecek ki, edebiyatta da bol bol karşımıza çıkıyor. Deniz Gürsoy da radarına takılan çikolata hakkındaki romanları yazmayı ihmal etmemiş. Bir de tabi, bol bol tarif vermeyi. Çikolata eritmekten tutun da Çikolata Soslu Hindi’ye kadar ağız sulandıran tarifler bulacaksınız bu kitapta. Hepsini birer birer denemek için sabırsızlanacağınıza da eminim. Ben olmadık zamanlarda olmadık işler yapan bir insan olduğumdan bu kitabı sıkı bir rejime başlamışken okudum. Okurken b0l bol çikolata tüketmek yerine su içtim. Siz lütfen çikolata tüketin benim yerime de. Keyifle ve ağız tadıyla!

Aşkın İlacı Çikolata - Deniz Gürsoy

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Aşkın İlacı Çikolata – Deniz Gürsoy

Çikolatayla aşk öteden beri birbirinden ayrılmaz bir ikili halinde gezinir yeryüzünde. Aşkın ikiz kardeşi olan acılarla titreyen bir yüzü çikolata güldürür ancak. Kimi zaman da çikolata bedenleri aşk… İşte Deniz Gürsoy, bu gizemli tatlının bütün dünyadaki serüvenini anlatıyor. Türkiye’deki hikayesi de dahil. Hem de bütün dünyadan en lezzetli çikolata tarifleriyle…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön