Arzunun Botaniği – Michael Pollan

Arzunun Botaniği gazeteci, aktivist, Berkeley’de profesör ve bir de bol ödüllü yazar olan Michael Pollan’ın enfes kitaplarından biri. Neden bu kadar geç okudum diye önce üzülüp sonra da keşfettiğim için şükrettiğim bir kitap oldu bu. Kapağındaki o cümleyi okuduğunuz anda biraz meraklı bir insansanız hemen sizi de avucunun içine alacak Arzunun Botaniği: “Bir elmanın sizi kullandığını düşündünüz mü hiç?”

Arzunun Botaniği

Dört bölümde dört farklı bitki üzerinden insanlar ve bitkiler arasındaki ilginç ilişkiyi anlatıyor Michael Pollan. Ben neredeyse her sayfasında ilgimi çeken yeni bilgiler edindim. Hatta kitabı okurken sevgiliye o kadar çok alıntı okudum ki en sonunda tüm kitabı ona okurken buldum kendimi. Bir yandan oyun oynarken bir yandan Arzunun Botaniği dinlemek gerçekten değişik bir deneyim olsa gerek, çok hoşuna gitti diyebilirim. Anlayacağınız Arzunun Botaniği herkesle paylaşmak istediğiniz bilgileri içeren, merakınızı sürekli ayakta tutacak, bittiğine üzüleceğiniz bir kitap olacak. Kitabın aşağıdaki tanıtım yazısında yeterli açıklama olduğundan çok üstünde durmayacağım ama inanın bu kitapta çok daha fazlası yer alıyor. Sizi daha bilinçli yaptığından hayatınızı değiştirebilecek bir kitap olduğunu da şimdiden söyleyeyim. Mutlaka ve keyifle okuyun!

Arzunun Botaniği - Michael Pollan

 

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Arzunun Botaniği  – Michael Pollan

“Okuduğunuz okuyacağınız her şeyden daha büyüleyici.” Entertainment Weekly
“Pollan sadece doğal yaşam üstündeki etkilerimize değil, kendi doğamıza da ışık tutuyor. Nefes kesici.” The New York Times

Hepimiz arı ile çiçeğin dansını biliriz; bal yapmak için nektar ve polen toplayan arı ve arıya istediklerini vererek genlerini uzaklara yayan çiçek. Büyük resmi göremeyen arı muhtemelen bahçede kendisini özne, yağmaladığı çiçeği ise nesne sanıyor. Meselenin aslı ise şu; çiçek arıyı, polenini çiçekten çiçeğe taşıması için zekice kullanmakta.

Kabul edelim, bitikilerin bizi de aynı şekilde kullanabiliyor olması aklımızın ucundan geçmiyor. İnsan doğa ilişkisi üstüne yazılmış en etkileyici kitaplardan biri kabul edilen Arzunun Botaniği’nde Michael Pollan insanlarla evcilleşmiş bitkiler arasındaki çıkar temelli ilişkiyi büyüleyici bir şekilde sergiliyor. Dört temel insan arzusunu – tatlılık, güzellik, sarhoşluk ve kontrol- bunları tatmin eden dört bitki -elma, lale, kenevir ve patates- ile ilişkilendirip bu bitkilerin nasıl insanoğlunun en temel dürtülerini hoşnut etmek için evrildiğini gösteriyor. Ve sayfalar ilerledikçe görüyoruz ki, tıpkı bizim bu bitkilerden faydalandığımız gibi, bitkiler de bizden faydalanıyor bu karşılıklı oyunda.

Bu kitap İnsan ve Doğa hakkında farklı türde bir hikâye anlatıyor; bizi Yerküre’de yaşam denilen bu karşılıklı büyük ağın içine geri yerleştirmeyi amaçlayan bir hikâye bu.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri.

Menüye dön